Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


New York se zase těší na tenisovou show, která už měnila dějiny

Kurt Arthura Ashe v New Yorku bude v následujících čtrnácti dnech svědkem nejedné teniosvé bitvy. | foto: AP

30 2010
New York (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - US Open se někdy říká turnaj rekordů. Měnila se tu tenisová historie, ze všech grandslamů to bývá největší show. Ta letošní začala vlastně už v sobotu.

Na kurtu, na němž smějí trénovat jen nejvýše nasazení, střídá zpoceného Tomáše Berdycha španělský svalovec Rafael Nadal. Na plot se lepí asi stovka zvědavců. Sledují každý pohyb tenisových mistrů. Fotí.

Když se však od vchodu blíží bývalá francouzská hvězda Amelie Mauresmová, část z fanoušků se otočí. "Amelie! Amelie!" přivolávají komentátorku Eurosportu.

Včera se ještě v areálu Billie Jean Kingové nehrálo, ale bušení míčů se ozývalo ze všech stran a tenisovým nadšencům se nabízela spousta zajímavých pohledů.

Turnaj začal vlastně už v sobotu dětským dnem, při němž byla k vidění sportovní esa i hvězdy pop-music. Připomínalo to velkou pouť s nafukovacími balonky, návštěvníci si mohli nechat změřit rychlost servisu.

US Open si šikovně vychovává nové publikum. Loni turnaj navštívilo rekordních 720 000 diváků. Koná se už od roku 1881, původně se hrálo na trávě ve Forrest Hills, tři roky přežívalo na antuce, načež se v roce 1978 přestěhovalo do Flushing Meadows na betonové dvorce.

Jako jediný z grandslamů tedy vystřídalo tři různé povrchy. A jedině domácí Jimmy Connors dokázal získat titul na každém z nich.

US Open několikrát měnilo tenisovou historii. Jako první zavedlo nasazování nejlepších hráčů, aby se neutkávali už v prvních kolech (roku 1922). Nejprve dostávalo výhodu osm Američanů a osm cizinců, až později se skupiny spojily.

V roce 1973 se tu poprvé vyplatily stejné odměny mužům i ženám, což bylo do té doby nevídané. John Newcombe i Margaret Courtová inkasovali 25 000 dolarů. Příklad US Open následovalo Australian Open až v roce 2001 a Rolland Garros s Wimbledonem teprve před třemi lety.

Nejvyšší odměny ze všech akcí jsou samozřejmě v New Yorku. Největší aréna stojí... v New Yorku. Taky tie-breaky byly premiérově zavedeny na US Open. Stalo se tak před 30 lety. A jako jediné z grandslamů používá otevřené mistrovství USA zkrácenou hru i v pátém setu.

Obrovským lákadlem jsou noční představení (takzvané Night sessions), před kterými se celý areál vyklidí a na něž se prodávají zvláštní lístky. Výnosy ze vstupného tak pěkně rostou. Pořadatelé US Open to prostě umějí. I novinky a rekordy jim pomáhají turnaj co nejlépe prodat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze