Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neúspěch může přijít volejbalisty draho

11 2003
Lipsko - To, že se českým volejbalistům nepodařilo na ME v Německu probojovat mezi nejlepší osmičku, bude tým zřejmě velmi mrzet. Tým totiž dostane menší dotace od ministerstva, musí se kvalifikovat na další šampionát, je ohrožena účast na olympiádě a také start ve Světové lize, v níž se čeští hráči letos z pozice nováčka a outsidera probojovali až do semifinále.

O tom všem v Lipsku hovořil manažer reprezentace a místopředseda svazu Antonín Lébl krátce poté, co český tým poslala domů porážka s Francií. "Neúspěch se promítne do dvou rovin: skladby týmu a finančního zajištění. Výkon, který družstvo předvedlo, nesplnil naše očekávání. A to nebylo nadstandardní - mělo se dostat mezi osm nejlepších i s ohledem na neúčast některých hráčů ze Světové ligy," konstatoval Lébl.

Do Německa nemohl odjet jeho syn Martin, přičemž tato ztráta se ukázala jako nejcitelnější, další centrální blokař Michal Rak a libero Přemysl Obdržálek. "Na to se hráči nemohou vymlouvat, postup byl plně v kapacitě tohoto družstva," uvedl Lébl.

Jedním z opatření, která se špatným výsledkem souvisejí, jsou menší odměny pro hráče. Zvláštní prémie jim svaz vypsal do šestého místa, od dvou milionů za titul po čtyři sta tisíc. "Družstvo dopadlo hůře, než mělo, dojde k postihům. Podle smluv mají denní limit pro odměny, a ty nebudou vyplaceny v plné výši," prozradil Lébl.

Šesté místo mohlo zajistilo českému týmu start v lednové evropské kvalifikaci v Německu o olympijské hry. Další šanci nejspíše nabídne až květnová světová kvalifikace - tři turnaje budou hostit Španělsko, Portugalsko a Japonsko.

"S největší pravděpodobností budeme muset do Japonska, což bude znamenat vyšší náklady. Musíme také hrát kvalifikaci o příští mistrovství Evropy a co je nemilé, že předvedený výkon

může zásadním způsobem ohrozit naši účast ve Světové lize na příští období," jmenoval Lébl. Schůzka uchazečů se uskuteční v září v Lausanne.

Svaz doufá, že se od něj neodvrátí obchodní partneři. "Bude záležet, zda přihlédnou k tomu, že družstvo nebylo kompletní, a dají nám důvěru i na další Světovou ligu." Za umístění na mistrovstvích rozděluje ministerstvo zároveň pro jednotlivé svazy prostředky, a ty budou nyní výrazně menší.

"Tento nešťastný výsledek znehodnotil více než čtyřletou práci. Bude náročné mobilizovat jak ekonomické zdroje, tak lidský potenciál, abychom vrátili český volejbal tam, kam patří," litoval.

Otázka obsazení trenérské pozice, která v poslední době prošla řadou změn, není na pořadu dne. Krátce po zápase s Francií považoval Lébl tyto úvahy za předčasné. "Bude nutné udělat důkladnou analýzu jak práce týmu, tak trenérů. Předběžně jsme s nimi dohodnuti do olympijské kvalifikace, ale k zásadní změně spíš nedojde," naznačil bývalý reprezentant.

I když si je vědom toho, že tým se nedal srovnávat s tím z Madridu, ze svých nároků nehodlal slevit. "Ze základu tady nebyli tři hráči a čtvrtého jsme museli vyblokovat na libera. Ztráta je nepříjemná, ale ostatní nezvládli svou úlohu," řekl.

Hráčům celou nepříjemnou situaci nastínil hned po utkání v šatně. Z jejich projevu na palubovce to prý totiž vypadalo, že jim souvislosti snad ani nedocházejí. "Naučili se brát spoustu věcí jako samozřejmost," dodal Lébl.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze