Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannové v Americe jen nechutnalo

18 2000
P r a h a - Spokejena s tréninkovým kempem během něhož Kateřina Neumannová tři týdny hltala dávky v Salt Lake City, dějišti zimních olympijských her v roce 2002, se nejlepší česká běžkyně na lyžích vrátila z USA. "Kemp dopadl jedním slovem dobře," zhodnotila přípravu sedmadvacetiletá závodnice. Testovala, jak se při zátěži vypořádá s nadmořskou výškou přes 1700 metrů, seznamovala se s profily olympijských tratí a se zvyklostmi, které panují v Soldier Hollow ve Wasatch Parku.

Před dvěma lety v Naganu vybojovala Neumannová stříbro na klasické pětce a přidala bronz v kombinaci na volné desítce. Obhájit tyto pozice v Salt Lake City nebude snadné.

"Tratě sice nejsou tak extrémní jako v Japonsku, ale ztěžuje je nadmořská výška. Bez speciální přípravy nelze uspět," pravila Neumannová.

Do Ameriky letěla s trenérem Stanislavem Frühaufem a biochemikem Oldřichem Křížem. První dny tápali po okolí a hledali, kde trénovat. "Našli jsme krásné terény a zvládli vše, co Standa naplánoval. Přežila jsem to snad zdravější než v Čechách. Měli jsme skutečně perfektní podmínky a po čtrnácti dnech jsem se ideálně aklimatizovala," konstatovala.

V Soldier Hollow, vzdáleném sedmdesát kilometrů od Salt Lake City, bydlela Neumannová v nadmořské výšce 1700 metrů a dvakrát se vydala na výlet ještě o kilometr výše. Převážně trénovala na kolečkových lyžích. "Běžecké tréninky byly nejdůležitější. Olympijské tratě jsou technické i silové a vše výrazně ztěžuje ta nadmořská výška, ale mně se tratě líbí," vyjádřila se běžkyně.

Snad jedinou kaňkou na kráse kempu byla americká kuchyně.

"Jídlo je hrozné, vařit tam neumějí," postěžovala si Neumannová, která si nakonec připravovala večeře sama. Nejvíc trpěl trenér Frühauf, poslední večer se postavil k plotně sám a připravil roštěnky.

V Salt Lake City objevila Neumannová nového koníčka, na jezeře se svezla na jachtě, ale především jezdila na vodním skútru. "Byla jsem z toho nadšená. Mám ráda auta a rychlou jízdu a tady jsem se mohla bezmezně vyžívat," řekla. I proto doufá, že za rok podobné soustředění zopakuje. "Byla to příjemná změna, rozbourání několikaletého stereotypu."

Po dvou dnech volna se běžkyně vrátí na šumavský Zadov, kde ji čekají tři týdny perného tréninku a kde spí v pokoji ve stanu simulujícím vysokohorské prostředí. Od srpna bude mít druhý, větší stan, v němž bude moci jezdit na rotopedu nebo běhat na pásu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze