Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannové došly síly, skončila osmá

Tři nejlepší lyžařky z běhu žen na 10 km - Tři nejlepší ženy ze závodu na 10 km klasickou technikou: zleva bronzová Ruska Lazutinová, uprostřed vítězná Norka Skariová a vpravo v pořadí druhá Ruska Danilovová. | foto: Reuters

16 2000
B r u s s o n - Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila 8. místo v sobotním závodu Světového poháru v italském Brussonu, kterým byla klasická "desítka". Ještě 1200 metrů před cílem byla Neumannová třetí, ale v závěru nedokázala odolat náporu ruských běžkyň a Italky Stefanie Belmondové. Souboj na klasické desítce vyhrála Norka Bente Martinsenová - Skariová. Za loňskou vítězkou Světového poháru se seřadilo pět Rusek v pořadí Olga Danilovová, Larisa Lazutinová, Julia Čepalovová, Olga Savjalovová a Ljubov Jegorovová. Italka Stefanie Belmondová si udržela díky sedmému místu vedení v hodnocení poháru před Čepalovovou a Skariovou. Jeden bod za třicáté místo získala Zuzana Kocúmová, Kamila Rajdlová doběhla devětačtyřicátá.O závodu mužů čtěte ZDE
Neumannová se o medailovou pozici připravila svým způsobem sama. Po polovině trati byla druhá, 1200 m před cílem třetí, ale kilometr před závěrečnou metou v náročném stoupání skoro zastavila a místo stupňů vítězů z toho byla jen osmá pozice.

Od začátku do konce nenechala Bente Skariová nikoho na pochybách, že je v současnosti nejlepší klasičkou. Norka na všech mezičasech vedla a náskok jistě uhájila až do konce. Neumannová po pěti kilometrech ztrácela na Skariovou deset sekund a ještě na metě 8,8 km byla třetí. V té době měla náskok pěti vteřin před smečkou čtyř ruských běžkyň a Italkou Stefanií Belmondovou.

"Jsem na sebe trochu naštvaná, protože jsem to sama zazdila," řekla Neumannová bezprostředně po závodu. "Asi na devátém kilometru jsem předvedla turistickou vložku. V polovině těžkého stromečkového stoupání mi během krátké chvíle došly síly a musela jsem kus popojít," popsala Neumannová nešťastný okamžik, kvůli kterému klesla o pět míst.

"Před týdnem v Santa Catarině jsem závěr zvládla, teď se to nepovedlo, ale pořád se držím v kontaktu se špičkou," řekla osmá běžkyně pořadí SP. V Brussonu moc sněhu není, přes noc přimrzlo a organizátoři jen s obtížemi upravili trať do přijatelného stavu. "Ještě před závodem jsem říkala, že bychom se na tom styděli uspořádat krajský přebor, všude hlína, kamení a občas trochu sněhu," popsala podmínky Neumannová.

"Bylo to relativně regulérní, ale lyže jsou dost zničené, protože kameny tam zůstaly," dodala. V neděli pokračuje v Brussonu Světový pohár sprinty. "Pojedu, le není to životně důležitý závod," dala Neumannová najevo, že jí stejně jako většině běžkyň - sprinty k srdci nepřirostly.

"Šanci mám, ale je to spíše loterie," řekla. Ráno je kvalifikace, do play off na trati 1600 metrů postoupí šestnáct běžkyň. Poprvé v životě Neumannová stráví Štědrý den v letadle. "Ráno 24. prosince odlétám do Ameriky a svátky oslavím nad oceánem v boeingu," svěřila se dvojnásobná olympijská medailistka.

Poletí do Salt Lake City, kde jsou na rozdíl od Evropy ideální podmínky k tréninku. "Měnila jsem letenku a jiný termín nebyl, ale co bych pro sport neudělala," řekla. S rodiči oslaví Vánoce o den dříve.

Ženy - 10 km klasicky
1. Skariová (Nor.) 27:39,2, 2. Danilovová -26,6, 3. Lazutinová -31,1, 4. Čepalovová -33,9, 5. Savjalovová -39,7, 6. Jegorovová (všechny Rus.) -40,4, 7. Belmondová (It.) -41,4, 8. Neumannová (ČR) -43,6, 9. Paruzziová (It.) -54,1, 10. Gavriljuková (Rus.) -1:00,6, ...30. Kocúmová -2:14,2, 49. Rajdlová (obě ČR) -2:54,2.

POŘADÍ SP ZDE
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze