Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannová zřejmě získá další stříbro

18 2003
Lausanne - Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová zřejmě dodatečně získá další stříbrnou medaili z olympijských her v Salt Lake City. Mezinárodní sportovní soud (CAS) v Lausanne totiž ve čtvrtek odebral zlato původní vítězce kombinačního závodu Olze Danilovové z Ruska.

Vítězkou by se tak měla stát Kanaďanka Beckie Scottová, českou běžkyni čeká posun z bronzové příčky na stříbrnou.

Neumannové pomohl v Salt Lake City doping ruské soupeřky Larisy Lazutinové už dříve ke stříbru ze závodu na 15 kilometrů s hromadným startem a k bronzu v kombinaci. Teď by se v této disciplíně měla posunout ještě o jedno místo výš.

Spolu s Danilovovou přišel o zlaté medaile z loňských zimních her také španělský běžec Johan Mühlegg. Oba měli v poslední den olympijských soutěží pozitivní dopingový test na darbepoetin a z nejdelších lyžařských závodů byli diskvalifikováni.

Navíc byli za porušení olympijské charty vyloučeni z her, nicméně podle
tehdejšího rozhodnutí MOV si mohli ponechat medaile, které v Salt Lake City vybojovali v předchozích závodech.

Mezinárodní sportovní soud však nyní dospěl k závěru, že vyloučení z her znamená podle Olympijské charty pro oba sportovce zároveň ztrátu všech získaných medailí. .

OHLAS NEUMANNOVÉ
Neumannovou zastihla zpráva o další změně olympijského pořadí
ze Salt Lake City v rakouském Ramsau, kde se připravuje po více
než roce a půl na svůj sobotní návrat do Světového poháru po
mateřské dovolené.

"Tohle jsem vůbec nečekala. Ani jsem nevěděla, že nějaký další soud vůbec probíhá, že je tahle varianta ještě možná. Jestli je to pravda, tak je to samozřejmě pozitivní a
velké překvapení," reagovala třicetiletá běžkyně.

"Když si ten závod zpětně promítnu, tak jsem vlastně o špičku boty asi prohrála zlato. To je hodně smutné," posteskla si.

Od Českého olympijského výboru dostane běžkyně za stříbro doplatek. "To je určitě příjemné," přitakala. Na druhou stranu nyní řeší s dodatečně přidělenou medailí, míněno bronzem, jiný finanční problém.

"Jeden sponzor mně odmítá zaplatit prémie. Měla jsem s ním smlouvu, ale protože jsem v roce 2002 medaile neměla a v letošním roce už s nimi nemám uzavřenou smlouvu, tak mi nechtějí peníze vyplatit. Kromě těch zážitků jsem navíc přišla také o významné finanční částky," poodhalila Neumannová.  

Vyhověl tak návrhu olympijských výborů Kanady a Norska, jejichž reprezentanti si
dnešním rozsudkem výrazně polepšili. Scottová se podle verdiktu stala vítězkou ženské kombinace, Norové Thomas Alsgaard a Frode Estil získají společně zlato v mužské kombinaci, zatímco na první místo v závodu na 30 km volnou technikou s hromadným startem by se měl posunout Rakušan Christian Hoffmann.

Soud uložil Mezinárodnímu olympijského výboru, aby do 15. března přijal rozhodnutí, které bude v souladu s jeho výrokem; zejména aby potvrdil diskvalifikaci obou provinilců a upravil pořadí ve všech závodech, v kterých startovali
V praxi to mimo jiné znamená, že se v ženské kombinaci posune Neumannová
z třetího na druhé místo. Od olympijského zlata ji tak podle dnešního verdiktu dělila jen desetina sekundy.  Proti rozhodnutí nejvyšší světové sportovní arbitráže se již
nelze odvolat. 

Generální sekretářka Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Sarah Lewisová zatím neměla rozhodnutí sportovní arbitráže k dispozici. "Je to spor, v němž FIS není právně jakkoliv zapojena.

Přesto samozřejmě budeme toto rozhodnutí respektovat a provinilé běžce z oficiální výsledkové listiny vymažeme," potvrdila funkcionářka posun Neumannové v olympijských výsledcích pro agenturu SID.

V sídle Českého olympijského výboru vyvolal výrok soudu nadšení. "To je skvělá zpráva. Hlavně pro našeho ekonoma," smál se šéf olympijské výpravy v Salt Lake City František Dvořák v narážce na skutečnost, že stříbro je podle směrnic ČOV odměňováno částkou půl milionu korun.

Neumannová zatím dostala za bronz 300 tisíc korun, ale s přilepšením může počítat. "Rozdíl jí samozřejmě rádi doplatíme. K této povinnosti se hrdě hlásíme," potvrdil Dvořák.

Kanaďanka Beckie Scottová zprávu o svém dodatečném olympijském vítězství v kombinaci přijala s nadšením. "Je to velmi důležité pro sport a historii. Nakonec vyhrála správná věc a jsem z toho nadšená ze spousty různých důvodů," jásala v
rozhovoru pro kanadskou televizi Scottová.

Spokojení byli i zástupci norské sportovní federace. "Je to vítězství mezinárodní kampaně proti dopingu a také ujištění, že naše chápání stávajících pravidel je správné," řekl mluvčí federace Halvor Lea.

Vyjádření Danilovové ani Mühlegga se zatím žádné ze světových agentur nepodařilo získat.

Mühlegg prý ale zvažuje další právní kroky, kterými může být již jen odvolání k civilnímu soudu. "Medaile jen tak jednoduše nevydáme, je to otázka cti. Poradíme se s právníky o dalších krocích," řekl bratr a manažer Němce závodícího ve španělských
barvách Martin Mühlegg. 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze