Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannová dostala olympijské medaile

21 2003
Praha - Po jedenadvaceti měsících se běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová konečně dočkala stříbrné a bronzové medaile z olympiády v Salt Lake City 2002. Dostala je v pražském Karolinu v rámci oslav stého výročí založení Českého svazu lyžařů. "Škoda, že ne dříve, o tu pravou radost jsem přišla," řekla.

Neumannová, od července matka dcery Lucie, dostala dodatečně nové medaile na základě červnového rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který na zasedání v Praze zpětně anuloval výsledky Rusky Larissy Lazutinové kvůli dopingu.  Neumannovou ocenil dlouhý potlesk a při proslovu se jí lehce chvěl hlas.

České běžkyni připadlo stříbro z běhu na patnáct kilometrů volnou technikou s hromadným startem a bronz v kombinaci klasické pětky a pětky volně. V obou závodech se Neumannová posunula o jedno místo vpřed.

Neumannové v tmavém kostýmu pověsil v Karolinu medaile na krk předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek. Za Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS) jí pogratulovali člen předsednictva Janez Kocijančič ze Slovinska a generální sekretářka Sarah Lewisová.

Po dlouhých ovacích vstoje zcela zaplněné Velké auly se musela Neumannová k proslovu posadit. Přiznala, že by cenné kovy raději dostala na sněhu v Salt Lake City. "Dnes mám na sobě oblek a nikoli sportovní kombinézu," řekla a hlas se jí lehce zadrhl dojetím.

"Ale jsem ráda, že jsem medaile dostala v tomto krásném prostředí a u příležitosti stoletého výročí svazu," doplnila. 

Po slavnosti běžkyně přikývla, že na ni atmosféra dolehla silněji, než si chtěla připustit. "Až se mi trochu lámal hlas," přiznala.

Pocity přesto měla smíšené a všelijaké, jak řekla. "Nakonec převládá radost, ale ty dojmy na sněhu mi nikdo nevrátí. Po čtvrtém místu v kombinaci jsem plakala jak malé děcko, místo abych se radovala z bronzu," postěžovala si.

Na dodatečné udělení medailí čekala skoro dva roky. Chvíli už nevěřila, že se záležitost vyřeší do zdárného konce, a když spěla k závěru, měla na starosti radostnější věci. Narození dcery Lucie bylo důležitější.

"Pak čas nehrál roli a neupínala jsem se k tomu, kdy je dostanu. Měla jsem doma teplejší potěchu než jsou sice krásné, ale vlastně chladné medaile," řekla Neumannová.

Třicetiletá rodačka z Písku je čtyřnásobnou olympijskou medailistkou. První cenné kovy získala na zimních hrách v Naganu v roce 1998, kde si rovněž doběhla pro stříbro a bronz. Za dodatečně udělené medaile již dříve obdržela od Českého olympijského výboru i finanční odměnu; prémie se přední světové běžkyni zvýšila ze tří set na osm set tisíc korun.

Když medaile v říjnu přišly poštou do sídla ČOV v Praze, tak se spekulovalo, zda jsou pravé či nikoli. Mluvilo se o tom, že Lazutinová odmítla cenné kovy vrátit.  Neumannové je to ovšem jedno, obě medaile vypadají věrohodně. "Jsou identické a pro mě jsou osobní vzpomínkou na celý život. Myslím si, že mi patří, takže je mi jedno jaký mají původ. Já je nebudu dávat do dražby, kde by bylo důležité, aby byly originály," řekla. Přesto doufala, že jí třeba jednou někdo prozradí, jak to s nimi skutečně je.

Z Nagana 1998 si přivezla stříbro a bronz a stejnou sérii má nyní i ze Salt Lake City. Dělí je čtyři roky, ale rozdíl mezi nimi nedělá. "Mají stejnou hodnotu. Jsou to olympijské medaile, které se dají získat jednou za čtyři roky, a je to nejvíc, čeho jsem ve sportu dokázala," vyzdvihla Neumannová.

Po červencovém narození dcery Lucie se běžkyně pomalu vrací do formy a připravuje se k návratu do bílé stopy. Možná ji diváci poprvé uvidí ve sprintu Světového poháru na lednové Zlaté lyži v Novém městě na Moravě. "Na start se postavím až budu připravená, aby z toho byl slušný výsledek a ne průšvih. Rozhodnu se podle formy tak týden před Zlatou lyží," uvažovala závodnice.

Jednou z motivací k návratu jsou olympijské hry v Turínu. Za dva a půl roku by mohla získat další medaile. "To by bylo krásný, a proto se vracím, abych se pokusila sbírku doplnit," přikývla. "Ale co bude za dva roky? To je hrozně daleko. Když vydržím, tak budu dělat vše, abych medaili získala," uvedla Neumannová.

Italka Belmondová, Ruska Lazutinová a česká běžkyně Neumannová si vychutnávají pocit vítězství

Čepalovová vede skupinku závodnic, v patách je jí Ruska Lazutinová a hned za ní Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová leží v cíli u nohou vítězky závodu, Italky Belmondové. V pozadí se krčí finka Varisová, která dojela pátá

Keteřina Neumannová se raduje z bronzové medaile v závodě na 15 kilometrů volnou technikou

Neumannová projíždí třetí cílem závodu na 15 kilometrů volnou technikou

Belmondová spurtuje pro zlato v závodě na 15 kilometrů volnou technikou, číslo čtyři má třetí Neumannová

Kateřina Neumannová odpovídá novinářům v Českém olympijském domě poté, co získala v Salt Lake City bronzovou medaili, 9. února 2002.

Kateřina Neumannová odpovídá novinářům v Českém olympijském domě poté, co získala v Salt Lake City bronzovou medaili, 9. února 2002.

Kateřina Neumannová (vpravo) s bronzovou medailí na krku. Zleva stříbrná Lazutinová a zlatá Belmondová.

Budoucí maminka Kateřina Neumannová na tiskové konferenci

ŠAMPIONA NEPOTŘEBUJI. Nemám v plánu rodit šampiony, a jestli z něj nějaký bude, záleží na jeho rozhodnutí. Přeju si, abych porodila zdravé dítě, ze kterého vyroste slušný člověk.

Kateřina Neumannová s dcerou Lucií.

Kateřina Neumannová s olympijskými medailemi ze Salt Lake City.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze