Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžařské mistrovství v Liberci? Zatím v rovině teorie, zní ze svazu

Mistrovství světa v Liberci se uskutečnilo v roce 2009. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2012
Mistrovství světa v klasickém lyžování opět v Liberci? Vyloučeno to není. Ačkoliv sportovní úspěch šampionátu z roku 2009 totálně zastínil ekonomický průšvih, svaz lyžařů České republiky kandidaturu nevylučuje. "Nikdy jsme ji nezatracovali. Momentálně je vše v rovině teoretických diskuzí," říká Petr Graclík, generální sekretář svazu.

Před třemi lety to měla být velká lyžařská oslava. Jenže po jedné z největších 
sportovních akcí v historii Česka zůstala pachuť. 

Stín nad lyžováním pořád visí

Světový šampionát pod vedením olympijské šampionky Kateřiny Neumannové skončil v červených číslech, dluhy se  vyšplhaly do výše 81 milionů korun a spory s věřiteli skončily u soudů. "Stín toho šampionátu pořád visí nad lyžováním," připouští Graclík.

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) přitom klání pod Ještědem a ve Vesci hodnotila  kladně. "Ze sportovního hlediska byl pro mě Liberec dobrým mistrovství světa," řekl  deníku Sport šéf FIS Gian-Franco Kasper. "V několika příštích letech můžete žádat o  přidělení šampionátu."

Kateřina Neumannová o možnosti zopakovat si funkci v organizačním výboru: Organizační věci spojené s pořádáním sportovních akcí mě baví a asi vždycky bavit budou. Samozřejmě připravovat šampionát je práce, kterou se nikdy nenaučíte z knížek, jenom praxí. Je o zkušenostech, které jsem nabyla sice těžce, ale mám je.

Pro svaz je však momentálně prvořadý světový šampionát v letech na lyžích v  Harrachově 2014. "I na základě toho, jak dopadne, se začneme zabývat detailněji šampionátem klasiků," říká Graclík.

Zatím probíhají úvahy, diskuze. "Sportovně-technická stránka šampionátu, kterou svaz zajišťoval, dopadla na jedničku," připomíná Graclík.

Po finančním průšvihu v Liberci udělal svaz před sezonou 2009/2010 zásadní změnu: všechny závody Světového poháru pořádá prostřednictvím dceřiné společnosti CS Ski. "A všechny  skončily v černých číslech. Nikomu nic nedlužíme," chlubí se.

Přesto Graclík přiznává: Ačkoliv dodavatelům platíme předem, spousta z nich je opatrných.  Jednání jsou komplikovanější. jenže... "Je zcela běžným pravidlem, že se pořadatelé šampionátu po letech opakují. Desetiletý interval je běžnou praxí," připomíná Graclík. 

Přichází doba na přemýšlení

FIS volí dějiště MS s pětiletým předstihem, v současnosti už je známý hostitel pro rok  2017. "Pomalu přichází doba přemýšlet o možné kandidatuře."

Základní otázky jsou: Kde? Kdy? Jak?

Jako dějiště přichází v úvahu několik variant. "Zatím bych o tom nechtěl diskutovat. Liberec má výhodu v tom, že už je prověřený velkou akcí. Investice do infrastruktury by  byly minimální."

Nejbližší termín se nabízí pro rok 2019. "Uvědomujeme si, že pro některé lidi nebude ani  dvacet let dostatečně dlouhá doba, aby vše odeznělo. Ale pokud budeme měřit pouze tímto uhlem pohledu, nepojede se už v Liberci nikdy ani závod Světového poháru."

Jak? "To je nejzásadnější otázka," přiznává Graclík. Teprve až bude do detailů připraven ucelený projekt s přesně stanovenými náklady, svaz  zveřejní kandidaturu. "Vše musí být jasně definováno."

Jednu věc však generální sekretář definovat nechtěl - možní působení bývalé šéfky šampionátu Kateřiny Neumannové v novém organizačním výboru... "Tohle je hodně předčasná otázka."Najdete na iDNES.czmobilní verze