Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neumannová čeká závod plný utrpení

7 2000
S a n t a C a t a r i n a - Bez vysokých cílů, ale s vírou ve slušný výsledek, vyrazí v pátek dopoledne k závodu Světového poháru v italské Sanata Catarině nejlepší česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Tratě se stometrovým převýšením, které i fenomenální Bjorn Daehlie označil za kaskadérské, k tomu ještě tající sníh a déšť, budou stát běžkyním k cestě za úspěchem. "Běžela jsem tady dvakrát a vždycky to bylo utrpení," řekla Neumannová a popsala svou taktiku. "Chci začít rozumně, žádné divočení. Nasadím rovnoměrné tempo a budu ráda, až to budu mít důstojně za sebou. Nekladu si vysoké cíle, jsem realistka a budu brát jakýkoli slušný výsledek."

Neumannová se do Santa Catariny vrací po pěti letech, v roce 1995 tu obsadila na klasické desítce osmé místo, ale ráda na to nevzpomíná. Letos se bude na stejné trati bruslit. "Sníh tady sice je, ale výrazně se oteplilo a prší s lehkým sněžením. Jsou to nezimní podmínky," popsala Neumanová počasí ve středisku položeném v nadmořské výšce 1738 metrů. "Zdejší tratě jsou ve Světovém poháru nejhorší," svěřila se lyžařka, která si na vysokohorské prostředí zvykala čtyři dny a to je podle jejího názoru málo.

"Jednou se stoupá do stráně a v úbočí skály je vytesaný nebezpečný sjezd se serpentinami, říkáme tomu super-G. Trať je hodně atypická a těžká," popsala, co ji čeká. Na některých místech jsou při sjezdech nataženy bezpečnostní sítě jak při závodech sjezdařů.

První závodnice vyběhne v 9.15, zatímco v Norsku ženy startovaly kolem oběda. Pro většinu to znamená vstávání před šestou. "Bude to noční sportování," smála se Neumannová. Společně s ní budou o body do SP bojovat Zuzana Kocúmová, Petra Letenská a Kamila Rajdlová. Muži poběží stejným stylem 15 km. V sobotu mají ženy na programu štafety na netradičních 4x3 km.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze