Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Königův a Bártův tým NetApp už od příští sezony nebude NetAppem

Leopold König coby vítěz etapy na Vueltě. | foto: Profimedia.cz

3 2014
V barvách druhodivizního týmu NetApp-Endura startují na letošní Tour de France oba její čeští aktéři, Leopold König a Jan Bárta. Spolu s dalšími sedmi kolegy budou poprvé, ale i naposledy prezentovat na Tour jména dvou hlavních sponzorů stáje, firem NetApp a Endura.

Jak v Kalifornii sídlící počítačová firma NetApp, tak skotská oděvní společnost Endura oznámily, že na konci sezony 2014 přestanou být sponzory německého týmu. Po pěti letech, kdy stál u zrodu i rozkvětu stáje, se NetApp rozhodl zcela opustit cyklistiku. A Endura se míní zaměřit na „jiný sportovní sponzorink“.

Přesto by tým, který uvažoval o vzestupu mezi 18 prvodivizních stájí, neměl zůstat bez finančního zajištění. Už nyní se hovoří o velké, dosud blížeji nespecifikované firmě z Německa.

„Pochopitelně, že lituji rozhodnutí obou našich hlavních sponzorů, ale zároveň jej i respektuji,“ říká Ralph Denk, manažer stáje. „NetApp mi před lety umožnil, abych začal pracovat s týmem mladých jezdců a ušel s nimi tu neuvěřitelnou cestu od amatérské úrovně až na Tour de France. Jsem vděčný i Enduře, která nás sponzorovala v posledním, nejúspěšnějším období týmu. Nyní jako by naši sponzoři naplňovali motto V nejlepším odejít. Startem na Tour jim dopřejeme, aby odcházeli na vrcholu.“

Od roku 2010, kdy po pádu stáje T-Mobile zmizel ze scény také tým Milram, nepůsobil na vrcholné scéně silniční cyklistiky žádný další německý hlavní sponzor. Denk slibuje, že takového přivede. Prezentace tohoto sponzora má proběhnout v Besanconu během prvního volného dne Tour. Dotyčná firma se údajně zavázala k pětileté podpoře týmu, což je v dnešní cyklistice jev málokdy vídaný.

„Přestože odchod hlavního sponzora většinou znamená velkou krizi pro tým, u nás tato situace otevřela cestu k novým možnostem,“ říká Denk. „Zajistili jsme si tak dlouhodobou stabilitu do roku 2019. A pro tým to bude víc než jen změna jména. Chceme mu dát novou tvář a posílit i jeho německou složku. Máme vyhlédnuté mladé německé talenty. Nejdůležitější však je, že naši současní jezdci mohou jet na Tour bez obav o svoji budoucnost.“

Leopold König i Jan Bárta mají v NetAppu smlouvu do konce této sezony. Zda ji prodlouží či zda případně přijmou nabídku od jiné stáje, se dosud nevyjádřili.

Stejně tak je nejisté, zda se vedení týmu pokusí uskutečnit plánovaný posun mezi prvodivizní stáje. Mezi nimi totiž nastane značný přetlak. Mezinárodní cyklistická unie UCI plánuje, že od roku 2017 bude v elitní kategorii, tedy mezi týmy se zaručeným startem na všech třech závodech Grand Tour, působit pouze 16 stájí namísto současných 18 - a navíc s omezeným počtem 22 jezdců na soupisce. Dalších osm týmů, které budou tvořit takzvanou první divizi B, bude mít naopak zaručenu pouze jednu ze tří Grand Tours ročně a pouze některé závody World Tour. Současně má dojít k omezení počtu členů jednotlivých týmů na všech závodech World Tour s výjimkou Grand Tours na sedm.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze