Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nestydím se, nic jsem nebral, říká Korda

Petr Korda sleduje otázky na počítači - Nejlepší český tenista devadesátých let Petr Korda sleduje spolu s redaktorem MF DNES Čeňkem Lorencem otázky čtenářů iDNES. | foto: iDNES - Petr Býma

13 2000
P r a h a - Vděčný za možnost odpovídat na otázky čtenářů byl při on-line rozhovoru v redakci iDNES tenista Petr Korda. "My sportovci žijeme ve skleníku, kam se moc lidí nedostane. Novináři, rodina, tím to končí," přiznal vítěz Australian Open z roku 1998 a finalista French Open 1992. "Jsem rád, že díky otázkám fanoušků poznávám jak cítí i oni a co je nejvíce zajímá na mém životě. Internet je jediná možnost, jak se ke mě dostat." Korda věnoval odpovídání přes dvě hodiny a nevyhýbal se ani dotazům směřujícím na jeho dopingovou aféru: "Nic jsem nebral, proto se nemám za co stydět." Dvaatřicetiletý tenista se velice ostře vyjádřil k bývalému spoluhráči v Davisově poháru Ctislavu Dosedělovi, který po oznámení pozitivního nálezu vybídl Kordu, aby se přiznal. "Doseděl pro mě neexistuje. Je to chudák." Odpovědi Petra Kordy najdete ZDE. Prohlédněte si video.

Korda přišel do redakce iDNES několik dní po epizodním návratu na kurty. Minulý týden se představil po sedmnáctiměsíční pauze na challnegeru v Průhonicích, ale mezi hráči ze druhé či třetí stovky světového žebříčku se mu příliš nevedlo. V dvouhře prohrál už v úvodním kole se Slovákem Hromcem, ve čtyřhře bylo konečnou 2. kolo. "Definitivně končím," řekl po vyřazení z turnaje

"S Karlem Nováčkem jsme pozvaní na veteránský Davis Cup do Uruguaye, tam bych se chtěl určitě podívat. S profesionálním tenisem ale určitě končím. Teď budu hrát jenom pro radost," tvrdí Korda, který od počátku deklaroval, že se na k tenisu vrací jen proto, aby dal originální dárek k otci k šedesátinám.

Korda patří k největším osobnostem českého tenisu a zejména v druhé polovině 90. let neměl na české půdě konkurenci. Dařilo se mu i v mezinárodním měřítku. V roce 1992 se probojoval do finále French Open a prohrál tam s Jimem Courierem, o rok později vyhrál Grand Slam Cup, když ve finálové pětisetové bitvě zdolal německého tenistu Michaela Sticha.

Velké zápasy odehrál Korda například i v roce 1997. Nejprve podlehl ve 4. kole Wimbledonu v pětisetové bitvě světové jedničce Pete Samprasovi, aby mu o dva měsíce později porážku vrátil navlas stejným způsobem ve 4. kole US Open. Kordovu životní chvílí byl leden 1998. Tehdy vyhrál grandslamový turnaj Australian Open a stal se světovou dvojkou. V dalších měsících byl několikrát na dosah toho, aby se stal nejlepším hráčem světa, v rozhodujících zápasech se mu všal nevedlo.

Další zvrat v kariéře přišel na podzim téhož roku. Antidopingoví komisaři oznámili, že měl ve Wimbledonu pozitivní nález na anabolický steroid nandrolon. Korda vždy svou vinu popíral. Po vleklých tahanicích mu byla zakázána činnost, už předtím se však na kurtech příliš neobjevoval. V roce 1999 musel ve Wimbledonu hrát dokonce kvalifikaci. Po překvapivém vyřazení oznámil, že se loučí s kariérou.

K dopingovému případu už se nechce vracet, což potvrdil i na průhonickém challengeru. Na tiskové konferenci po úvodním zápase čtyřhry jen přečetl prohlášení, ve kterém mj. stále: "Dneškem začíná nová kapitola mého života a už se nemíním ohlížet za problémem, který mě postihl a ovlivnil můj život a tenisovou kariéru. Proto bych rád sdělil, že se už nikdy nehodlám vyjadřovat k jakýmkoli otázkám týkajícím se této aféry."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze