Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nesmějte se novým týmům F1. Pomozte jim, vyzývá šéf FIA Todt

Michelle Yeohová a Jean Todt - Herečka Michelle Yeohová a Jean Todt, bývalý ředitel týmu Ferrari, sledují v Monte Carlu tréninky na zdejší Velkou cenu F1. | foto: Stefano RellandiniReuters

13 2010
Ind Čandhok se v trénincích vůbec na trať nedostal, Brazilec di Grassi jezdil měřená kola jen v jednom, celkem třikrát jim na trati upadlo kolo... Nové týmy, snad až na Lotus, zatím předvádějí tristní výkon. Ale šéf FIA Jean Todt se tvrdě postavil na jejich obranu: "Neměli bychom je kritizovat, ale nabídnout jim podporu a pomoc," burcoval zavedené stáje šampionátu.

"Je to v zájmu nás všech, aby nové týmy fungovaly a zvyšovaly konkurenci v mistrovství světa," pokračoval bývalý šéf stáje Ferrari.

Na své premiérové tiskové konferenci po zahájení mistrovství světa formule 1 vystoupil malý Francouz Jean Todt, aby zarazil posměšky na adresu stájí Virgin, Lotus a HRT. Podle něj to nemají vůbec jednoduché.

"Nezaslouží si posměšky, ale naopak respekt. V době ekonomické krize nastoupily do formule 1, investovaly do ní miliony dolarů a tím pomáhají celému mistrovství světa," věří Todt, který musí hájit nové týmy už proto, že to byla FIA, která jim před rokem udělila licence.

"Zapůsobilo na mě, jak se za krátký čas dokázaly zlepšit, postavit vlastní auta a objevily se v Bahrajnu," řekl Todt, ačkoliv o konkurenceschopnosti se dá mluvit maximálně u malajsijského Lotusu, jehož piloti Jarno Trulli a Heikki Kovalainen dokázali stáhnout ztrátu na první místo blízko k pěti vteřinám. V kvalifikaci naopak zapůsobil Němec Glock z Virginu, ale například Bruno Senna ze stáje HRT objížděl okruh přibližně o deset vteřin pomaleji než nejlepší.

Přesto Todt chce prosazovat pravidlo, které nepustí do závodu jezdce, jejichž kvalifikační čas bude za hranicí 107 procent času vítěze klání. "Máme eminentní zájem na tom, aby se pravidlo vrátilo," sdělil bývalý spolujezdec v rallye Todt.

Změna pro letošní sezonu by však podle Concordské dohody upravující pravidla F1, vyžadovala souhlas všech týmů, což je vzhledem k výkonnosti nováčků málo pravděpodobné, ne-li nemožné. "Asi si budeme muset počkat na sezonu 2010," uznal Jean Todt.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze