Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nepovedený nadhoz, kál se Obama. Prezident zahájil baseballovou ligu

Barack Obama | foto: AP

7 2010
Nemám úplně nejlepší mušku, prostor ke zlepšování tu rozhodně je, přiznal vrchní velitel amerických vojsk. Americký prezident Barack Obama otevřel novou sezonu zámořské baseballové ligy MLB slavnostním nadhozem. Pravda, ne moc povedeným - míček z jeho levačky letěl mimo metu.

Dost smutné. Děsivé, nesla se sociální sítí Twitter kritika na prezidentův nadhoz. Měl by se raději držet svého basketbalu, radili "odborníci".

Obama, který ve čtvrtek přijede do Prahy podepsat smlouvu o snížení počtu atomových zbraní, splnil další státnickou povinnost.

Na baseballový kopec se postavil sto let poté, co 27. americký prezident William Howard Taft tradici prezidentských nadhozů zahájil.

A historická symetrie byla takřka dokonalá. Prezident Taft odstartoval 14. dubna 1910 ligové boje taky v zápase mezi týmy z Washingtonu a Philadelphie.

Obama přispěchal na hřiště v červené bundě domácích Nationals, na hlavě černou kšiltovku zamilovaného Chicaga White Sox, khaki kalhoty a hnědé lakýrky.

Napřáhl a hvííízd. Míček tak tak doplachtil do rukavice obránce třetí mety Ryana Zimmermana. "Jsem z toho výkonu trošku zklamaný. Naštěstí má Zimmerman široký dosah," kál se Obama. "Ale kdybych mohl odházet celou směnu, troufám si tvrdit, že bych to napravil."

Barack Obama

Nadhazovač z Bílého domu se pak objevil v místní televizi, kde si ho komentátoři dobírali za styl. "Moc nahoru. Nahoru a vedle," uznal sám svoje chyby. Zimmerman měl co dělat, aby Obamův vysoký oblouk zachytil.

"Tady ten moment je srdcervoucí," naoko lamentoval americký prezident. "Míček jsem vypustil moc vysoko a moc brzo."

V ochozech pak shlédl tři směny a Washingtonu celou dobu nesl štěstí, domácí vedli 1:0. Když hlava státu odešla, skóre se úplně otočilo - Philadelphia zvítězila 11:1.

Američtí prezidenti zahajují Major League Baseball celé století, a s různou měrou úspěšnosti.

Někteří se ovšem baseballu vyhýbali: Woodrow Wilson se vymlouval na první světovou válku, sám Taft zase jedno slavnostní zahájení vynechal ponořen do smutku kvůli příteli, který zahynul na Titaniku. O Dwightu Eisenhowerovi se říkalo, že dal přednost golfu.

Ani Obama nemá úplně čisté svědomí, loni byl na státní návštěvě Turecka a nechal proto házet viceprezidenta Bidena.

Na letošek ale natrénoval. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs prozradil, že Obama, než se na stadion Nationals Park vydal, na zahradě svého sídla věnoval čas nácviku hodu. "Trénoval, aby dostal ruku do formy," povídal mluvčí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze