Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neporazitelný Synek opět ukázal, kdo je na vodě pánem

Skifař Ondřej Synek v olympijském finále. | foto:  Dan Materna, MAFRA

21 2010
Veslař Ondřej Synek znovu řádil ve Světovém poháru. Druhý díl seriálu v Mnichově ovládl v královské jízdě skifařů tak suverénně, jako by závodil ve vlastní kategorii. Soupeři vzdali veškeré pokusy dostihnout ho už před půlí závodu.

Druhý start sezony = druhý drtivý triumf. Výprava českých veslařů slavila v neděli v Mnichově tři medaile, ale poté, co předvedl zlatý skifař Ondřej Synek, zůstaly stříbro dvojskifu sester Antošových i bronz mužské čtyřky lehkých vah nevyhnutně v zapomnění.

Na startovním semaforu se rozsvítila zelená, Synek vypálil z bloků a pak už jen každým z více než dvou set temp na dvoukilometrové dráze soupeřům suverénně ujížděl. V závěru ani nefinišoval, a tak z jeho náskoku v zoufalém pokusu aspoň kousek ukrojil domácí Němec Hacker, avšak bez sebemenší šance Synka ohrozit.

Synkovy úspěchy

Olympiáda
Stříbro – Peking 2008.


Mistrovství světa
Stříbro – 2007.
Bronz – 2009, 2006, 2005, 2003.


Světový pohár
Čtyřikrát celkový vítěz seriálu – 2008, 2007, 2005, 2003.

"Takhle se mi to líbí. Jen naznačím, kdo je na vodě pán, a pak už jedu na pohodu až do cíle," liboval si v cíli Synek. "Synek vypadá vážně nebezpečně," uznal i Mahe Drysdale, zraněný novozélandský mistr světa, jenž v neděli sledoval finále v Mnichově coby spolukomentátor internetového videopřenosu.

"Jen je otázka, jestli mu taková forma vydrží do podzimu," připomněl mistrovství světa, jež se pojede na novozélandském jezeře Karapiro kvůli tamějšímu jaru letos nezvykle pozdě – až v listopadu.

Synek na soupeřovy poznámky reagoval s nadhledem: "Přestal jsem se bát. Možná se teď spíš bude bát Drysdale. Zřejmě na něj doma vyvíjejí tlak. Pořád zkouší nějaké lodě a vesla, jako by si nemohl vybrat."

Synek už si vybral, nová německá loď Empacher mu sedí tak dokonale, že nedávno odmítl návrat ke starému výrobci i přesto, že ten najednou přispěchal s lukrativní nabídkou spolupráce. "Ondra nevesluje v první řadě pro peníze, ale proto, aby vyhrával. A když vyhrává, peníze přijdou," řekl trenér Milan Doleček.

Synek přitom teď vyhrává s takovou převahou, až se zdá, že ani nezávodí naplno. "Ještě bych asi mohl zrychlit, kdyby to bylo nutné," naznačil Synek. "Ale proč, když mě k tomu nikdo netlačí?"

Ondřej SynekI trenér si zatím s gustem užívá letošní Synkova galapředstavení: "Baví mě se na to koukat. Zejména když vím, že Ondra ještě opravdu nejede naplno. Ještě jsme na závody ani nijak zvlášť neladili formu."

Kde se tedy ta závratná rychlost po loňské utrápené sezoně najednou vzala? Trenér vyjmenoval střípky, z nichž společně poskládali letošní báječnou formu: "Je mu osmadvacet let, vyzrál. Jezdí lehčeji, vypiloval techniku. A samozřejmě ta nová loď, to je bingo."

Podle trenéra navíc pomáhají i zdánlivě podružné detaily: "Srovnal si soukromí, čeká rodinu a chystá se stavět barák. A taky hodně zlepšil angličtinu, na závodech už se domluví, i to mu zvedá sebevědomí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze