Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neplaťte vyhaslé hvězdě, volají politici. Přesto se Woodsův start znovu vyplatí

Při loňském ročníku Australian Masters naplno propukla tigermánie. bude se opakovat i letos? | foto: AP

10 2010
Po roce se nejen v Austrálii diskutuje o tom, zda se má stát platit golfovému fenoménu za start na místním Masters. Loni se milion a půl australských dolarů mnohonásobně vrátil a je pravděpodobné, že tomu bude i letos, ačkoliv už Woods nezáří a má za sebou sexuální aféru.

Občas musíte zaplatit, abyste vydělali, říká k tématu "Má platit Austrálie Tigeru Woodsovi?" Todd Black, zástupce podnikatelů v turistice v australském státě Victoria.

"Loni za Tigerem přijelo 35 tisíc lidí. A když má někdo na to, aby si zaletěl podívat, jak hraje Tiger Woods, nemá hluboko do kapsy," dodal s tím, že jen zahraniční návštěvníci ve Victorii utratili 18,4 milionu australských dolarů (asi 330 milionů korun).

Stát podle úřadů na loňském ročníku celkem vydělal 34,3 milionů dolarů, tudíž dvaadvacetkrát více, než kolik jej z kapes daňových poplatníků stálo Woodsova účast. Stát Victoria totiž tehdejší světové jedničce zaplatil 1,5 milionu dolarů, polovinu startovného.

Australian Masters 2009 - Tiger Woods a diváci, 1. kolo.

Loni byly obrovské návštěvy i na tréninková kola, přestože se na ně muselo platit vstupné.

Zisk je samozřejmě velmi silným argumentem proti všemožným kritikům. Je však možné, aby se tigermánie opakovala i letos?

Právě loňský ročník Australian Masters odstartoval Woodsovu milostnou aféru, když na večírku před turnajem byla vyfocena i Rachel Uchitelová. Ani se nestihly pořádně rozjet spekulace o jejím možném vztahu s Woodsem, když dva dny po turnaji měl golfový fenomén velmi záhadnou dopravní nehodu po hádce se svou, nyní již bývalou ženou Elin Nordegrenovou. Následovalo přerušení kariéry, na povrch vyplula více než desítka milenek včetně Uchitelové.

Rachel Uchitelová

Jedna z milenek Tigera Woodse Rachel Uchitelová. Právě její přítomnost v Austrálii odstartovala spekulace o možné nevěře.

Před volbami

Woods je nyní krátce před victorijskými volbami vhodným terčem politiků. Zejména ženské pohlaví kritizuje utrácením státních peněz nevěrníkovi, jiní hovoří o tom, že státu chybí peníze na nemocnice, policii, veřejnou dopravu, a tudíž by se miliony neměly platit nejbohatšímu sportovci.

K tomu se přidal lídr Zelených Greg Barbour, jenž prohlásil, že "je lepší investovat peníze do čehokoliv jiného než do vyhasnuté hvězdy".

Tiger Woods, HSBC Champions 2010

Tiger Woods je australskými sázkovými kancelářemi stále považován za hlavního favorita s kurzem 3,5. Domácí Geoff Ogilvy má kurz 6,5.

V anketě na serveru australského deníku Herald Sun jen třicet procent čtenářů souhlasilo s vyplacením startovného z kapes daňových poplatníků.

Pokud ne my, tak ho přetáhne Sydney

Přes všechno lze očekávat, že suma se Victorii opět vrátí. Ačkoliv cena lístků vzrostla o deset procent, po prvních třech tisících se jen zaprášilo a je více než pravděpodobné, že minimálně finálové kolo bude vyprodáno. Optimističtější odhady dokonce počítají s takřka stejnou náštěvou jako loni.

I proto ministr pro turistiku státu Victoria Tim Holding začal brnkat na notu, na kterou část jeho občanů slyší. "Pokud Woodse nezaplatíme my, přetáhne ho Sydney," upozorňuje na to, že by Melbourne mohlo být zastíněno svým velkým rivalem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze