Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neodolám jedině kvalitním hodinkám, říká házenkářský fenomén Jícha

Filip Jícha. Co o něm možná nevíte? | foto: Sport Invest Group/Pavel Lebeda

1 2010
Kiel (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Abeceda Filipa Jíchy: co o házenkářské hvězdě nevíte? Proč by se chtěl vrátit po kariéře domů, co nejraději jí a kvůli komu by ze dne na den skončil s házenou?

Arabský poloostrov.

"Házenkářsky nic moc, jako životní zkušenost nezaplatitelné. Těch pár měsíců v letech 2003 a 2004 jsem byl v Saúdské Arábii a Kataru rád."

Bolest.

"Po sezoně leckdy fyzickou bolest převyšuje bolest mentální. Člověk se těší na rodinu, na týden dovolené s kamarády."

Ceny.

"Mamka všechny moje trofeje doma opečovává. Ceny z toho důvodu vozím k rodičům, vím, že z toho mají velkou radost."

Dlaň.

"Mám dva metry, takže i patřičně velké ruce. Pro normálního člověka určitě moje dlaň může vypadat velká, ale mezi házenkáři to není nic výjimečného."

Česko - Maďarsko: Jícha při střelbě

Eura.

"Házenkáři obecně nevydělají tolik, aby nemuseli po kariéře pracovat. Ale můžu žít život, o-jakém jsem snil, můžu se zabezpečit tak, abych se po kariéře mohl rozkoukat, a říct si, jakým směrem se bude můj život dál ubírat."

Ferrari.

"Rychlá auta by mě lákala, ale s mými 201 centimetry není lehké se do nich složit. Jet takovým do Česka by bylo hodně bolestivé – až bude ferrari pro lidi mé výšky, možná bych se chtěl svézt."

Góly.

"Nepopsatelný pocit. Člověka kolikrát všechno bolí, ale pak vystřelíte a dostanete příval adrenalinu. Za 22 let házené mě nepřestalo bavit góly dávat."

Hodinky.

"Moje jediná slabost. Když si chci udělat radost, jsou to kvalitní hodinky, co si drží cenu. Když jdu kolem prodejny, vždycky se podívám do výlohy."

Filip Jícha, Kiel

Internet.

"Můj zdroj informací. Ale určitě nejsem nějak závislý na Facebooku nebo na Twitteru. Konto na Facebooku mám, ale hlavně ke komunikaci s fanoušky."

Jogurt.

"Ten mám pořád v ledničce. A další oblíbené jídlo? Brambory na jakýkoli způsob. Kaše nebo vařené, můžu je každý den."

Kiel.

"Zabydleli jsme se tu výborně, jsme tu prostě doma."

Literatura.

"Čtu rád, někdy i pět knížek za měsíc. Hlavně v zimě, kdy je víc času, v létě jdu spíš na golf. Ale když jsme na cestách, vždy mám přibalenou knížku."

Média.

"Když je před důležitým zápasem, rozhovor dávám každý den, s nároďákem to taky hodinku denně spolkne. Ale já si pocit být profesionálním sportovcem užívám – s nohama na zemi."

Filip Jícha v roli golfisty.

Německo.

"Jsme tu spokojení, ale zůstat nechceme, táhne nás to zpátky. Chceme dětem ukázat, že jsou Češi, a místa, kde jsme vyrostli.

Olympiáda.

"Akce, na kterou by chtěl každý sportovec. V týmovém sportu je to velice těžké, musí se sejít generace, která na to může dosáhnout, nezáleží jen na jednotlivci – to se mi libí. Je to velký sen."

Pivo.

"Jsem Plzeňák, pivo piju a v létě o dovolené si na něj s kamarády zajdu. Ale rekordy netrhám. Dát si 15 piv na posezení mě zaprvé neláká a zadruhé by další den za moc nestál. To by byla při mých třech týdnech dovolené škoda."

Rodina.

"Je na prvním místě. Netušil jsem, že by mě mohlo narození dcery tak ovlivnit, že bych se tak zbláznil v dobrém slova smyslu. Ona je pro mě všechno. Kdykoli bych skončil ze dne na den s házenou, kdyby jí to mělo pomoci."

Filip Jícha s dcerou Valerií.

Svaly.

"Nejsem zrovna posilovací typ. Ale na benči jsem v dobrých časech 120 kilo zvednul."

Trenér.

"Musí být odborník a psycholog. Na jednoho hráče se může křičet, na jiného nesmí, to musí trenér vycítit. A ukázat hráčům, že házené rozumí a chce jim pomoct. Pod takovým chci hrát."

Univerzita.

"Lákalo by mě dodělat si vzdělání. Ještě ze Švýcarska jsem jel do Prahy s přihláškou na dálkové studium, ale s bundesligou to krachlo. Jaký jsem byl student? Co jsem chytil ve škole, mi stačilo, abych prošel s trojkama."

Volby.

"Politiku na dálku sleduju. Chtěl bych jít volit, musím si ale pořádně zjistit, jak volit v zahraničí (rozhovor vznikal před týdnem). Rád bych zasáhnul do dění v Česku: mladí můžou ovlivnit to, kdo bude v naší zemi rozhodovat."

Český házenkář Filip Jícha.

X Factor.

"Na obrazovce bych radši nezpíval, aby mě pak moje dcera neviděla. Myslím, že se jí moc nelíbí ani to, když zpívám doma."

Y aneb z čeho jsem jako tvrdé y.

"Vytočí mě malost lidí, kteří žijou jako před třiceti lety. Z toho jsem úplně na větvi, nedokážu nikdy pochopit, proč je někdo tak zapšklý. Lidi jsou často neohleduplní."

Zdraví.

"Tělo je základ úspěchu, snažím se ho poslouchat. Snad se o svou schránku starám dobře a ona mi to vynahradí a bude mi dobře sloužit. Dobrá strava, spánek a být v pohodě – to je podle mě alfa a omega u profesionálních sportovců."Najdete na iDNES.czmobilní verze