Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Není sníh. Hrstková proto míří do Norska

1 2006
Dolní Bečva - Po týdnu se lyžařka Lucie Hrstková s otcem Ivanem vydává znovu na namáhavou cestu autem do dalekého Norska za závody Evropského poháru. Před týdnem skončila své putování už na českém hraničním přechodu Cínovec. "Přišla nám textová zpráva, že jsou závody zrušené, tak jsme se vrátili. Snad za tu dobu něco napadlo," věřila při včerejším odjezdu pětadvacetiletá sjezdařka z Dolní Bečvy.

Zažila jste už tak šílený začátek sezony, aby ještě zkraje prosince nebyl nikde sníh?
Podobné problémy se poslední dobou začínají opakovat. Loni nám zrušili první závod Evropského poháru ve Švédsku, protože nebylo na čem jezdit. Zdá se, že je to každým rokem horší.

Máte zprávy, jak to teď vypadá různě po Evropě?
V Evropě není sníh snad nikde. Ruší se všechny závody. Dokonce se nejedou ani svěťáky ve Svátém Mořici a Val d' Isere. Sníh je zatím jen na ledovcích a snad už i v Norsku. Tam má být umělý.

Jak takové počasí poznamenalo vaši přípravu na sezonu?
Kupodivu moc ne. Na ledovcích sníh byl a příprava proto byla mimořádně kvalitní. Odtrénovala jsem toho opravdu hodně. Jsem spokojená.

Ještě štěstí, že ledovce máte. Zatímco Kateřina Neumannová si vezme v létě kolečkové lyže, vy asi travnímu lyžování moc neholdujete, že?
(hlasitě se rozesměje) S tím na mě ani nechoďte!

Zkoušela jste to někdy?
Jednou a už je to hodně dávno. Moc jsem tomu na chuť nepřišla. S lyžováním to je podobné maximálně tím, že se taky sjíždí kopec. Ale jinak... Třeba na hranu se na kolečkových lyžích nepostavím.

Už máte za sebou nějaké závody?
Ne, čeká mě premiéra. Připravovali jsme se nejdřív na světový pohár v Zoldenu, který byl zrušený. Nebyla jsem ani v tom Norsku. Až teď mě tam čeká super obří slalom, obří slalom a nějaké slalomy.

Na co se letos budete zaměřovat? Na evropské nebo světové závody?
Asi to budu střídat, ale přednost dostane svěťák. Nebyla jsem jen teď v americkém Aspenu. Vrcholem sezony pak bude mistrovství světa ve Švédsku a univerziáda v Turíně. Moc evropských pohárů proto nestihnu, jen když bude čas.

Jste na cestě do Norska, to je autem docela dálka, ne?
Je to dost daleko, ale ještě se to dá. Čeká nás nějakých 1700 kilometrů.

Zažíváte i delší cestování?
Jednou jsme jeli na závody evropského poháru do Španělska, což bylo 2500 kilometrů. A nakonec se neodjel ani jeden.

Střídáte se s tátou při cestě u řízení?
Občas sice k volantu zasednu, ale moc se mi do toho nechce. Dvorním řidičem je táta. Já si při cestě čtu, učím se nebo spím. Snažím se hlavně odpočívat. Máme velkého transportera, do kterého se vleze spousta věcí a můžu si i lehnout dozadu.

Na jakých lyžích budete letos jezdit?
Po čtyřech letech jsem přešla z Rossignolu na Elan. Dostala jsem celkem fajn nabídku a při testování mě lyže příjemně překvapily. Byly rychlé. Navíc jsem už pro svůj vlastní pocit nějakou změnu potřebovala.

Připravovat vám je bude znovu táta?
Samozřejmě. Nikomu jinému bych je nesvěřila. Umí to nejlíp. Opravdu mu to jde hodně dobře.

A co škola?
A jéje! Letos bych měla nějak skončit, udělat státnice. Doufám, že to zvládnu, protože mě čeká spousta povinností. Ale věřím, že při mém cestování se to všechno doučím.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze