Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Není handicap jako handicap aneb golfová hřiště jsou postiženým otevřená

11 2009
Klasicky švihnout golfovou holí se jim nepovede, ať už je jejich handicap jakéhokoli druhu. Snad zrakově postižení by mohli, ale těm zase chybí kousek požitku z letu dobře trefeného míče. A přesto hrají a mají své turnaje, i když na ně nelze uplatnit časový limit pobytu na hřišti. Jako by chtěli přidat argument většinové golfové populaci, že tohle je opravdu sport pro všechny.

Golf tradičně pomáhá charitě, bez napojení na nějakou dobročinnou organizaci se neobejde žádný štědře dotovaný turnaj. Samostatně aktivní jsou i profesionálové. Španěl Sergio García má nadaci Sport and Challenge a jejích akcí se pravidelně zúčastňuje. Dětem s různým druhem onemocnění radí, pomáhá, předvádí jim, jak udeřit do balonku. Ve skupině má i téměř slepé žáky.

Golf zkoušejí i autisté a lidé s různým stupněm mentální retardace. Například na Floridě a v Jižní Africe mají také oni pravidelný velký turnaj, někteří dosáhli takové výkonnosti, že si pořídili běžný handicap.

Toto slovo přenesené do češtiny mírně zavádí. Jeho dvojí význam použili lidé z české nadace Leontinka k vytvoření sloganu "Nejste spokojeni se svým handicapem? Některé děti by za ten váš daly všechno na světě". Společnost pomáhá zrakově postiženým dětem a pořádá v jejich prospěch benefiční golfovou tour.

Jak dokládají fotografie, golf se dá hrát i s amputací různých končetin. Kirsten Huberová jezdí v běžném vozíku, protože ji doprovází manžel John. Jiní dokonce pomoc nepotřebují, vozí s sebou různé pomůcky, jež jim nahradí nohy dokonce i v bunkeru, jak předvádí David Gaudin s běžným štokrletem. Nick Vujicic z Havaje dokáže uchopit zkrácenou hůl pod bradou a míček do jamky také trefí.

Paraplegici mají možnost využít různě upravených golfových vozíků se speciálními sedátky, novinkou je speciál, zkonstruovaný přímo pro vyznavače této hry. Typ, který předvádí Graham Hunt na snímku a představuje ho také propagační video, stojí 18 tisíc liber.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze