Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nemusíte vyhrát Masters, abyste měli zelené sako. Lze jej koupit i v aukci

Vítěz Masters 2010 Phil Mickelson obléká zelené sako. | foto: AP

22 2010
V posledních týdnech bylo napsáno hodně o výjimečnosti Masters. Jednou z jeho specialit je i odměna pro vítěze - zelené sako. Obléct si jej bývá jedním ze snů spousty golfistů.

Cest k vlastnění saka je málo, buďto turnaj vyhrát, nebo se stát členem místního mnohdy až tajemného klubu. Členství se navíc podle představitelů i členů klubů nedá koupit, lze jen čekat na pozvánku.

Podruhé v historii nabídl server AmericanMemorabilia.com zelené sako v aukci. Před třemi lety byl neznámý vítěz aukce ochoten za něj zaplatit deset tisíc dolarů.

Symboly Augusta National Golf Clubu před Masters 2010.

Letošní aukce je opředena ještě více záhadami. Není známo, kdo sako dal na prodej, ale rozhodně se nejedná o štíhlého muže. Velikost saka je totiž 50, což by mělo odpovídat odznačení XL. Pro představu - letošní vítěz Phil Mickelson na začátku dubna na sebe oblékal velikost 44.

Čtěte také

Server sice uvádí, že aukce má skončit až 29. dubna, ale nad datem je nápis "Auction End". Ze dvou tisíc lidí, kteří aukci dosud navštívily, dalo nabídku šest zájemců. Ale ani nejvyšší přihozená částka není známa.

Každá aukce tak nedostupného kousku, jakým zelené sako z Augusty je, vzbuzuje pochybnosti, zda se nejedná o padělek. Server tvrdí, že se jedná o originál, který má své unikátní sériové číslo, podle kterého lze pravost ověřit.

Tiger Woods z dubna 2009 - obléká zelené sako vítěze Masters 2002.

Tradice zeleného saka se datuje do roku 1937, kdy si organizátoři v Augustě oblékli stejnokroje, objednané až v New Yorku, aby je diváci snáze rozpoznali. Vítězové si zelené sako odvážejí od roku 1949. Ale smí si jej ponechat jen rok, poté jej musí přivézt zpět do Augusty a tam ho nechat v klubu, jehož se díky výhře stanou čestným členy. A pokaždé, když na malebné hřiště dorazí, sako si oblečou.

Vlastnictví saka je spojeno s řadou povinností, majitelé mají například zapovězeno oblékat si ho při komerčních akcích. Naopak vítězové jej musí mít třeba po celou večeři před zahájením Masters, a jak mnozí tvrdí, po pár chvílích směs vlny a polyesteru začne nepříjemně hřát a kousat a žádný antiperspirant nepomáhá. Saka uschované v Augustě se velikostně neupravují, a tak ti, kteří s přibývajícím věkem ztloustli, zažijí každý rok během Masters perné chvíle.

Podívejte se na letošní slavnostní předání zeleného saka Philu Mickelsonovi

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze