Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německý cyklista z české stáje vyhrál. A jeho vítězství tleskala i dcerka

Radek Bečka a André Schulze | foto: Patrik Pátek

16 2009
Vyplatila se mu znalost tratě. A také nezbytná pomoc kolegů z týmu. Díky těmto dvěma výhodným podmínkám získal německý cyklista André Schulze pro hradeckou stáj PSK Whirlpool Author nejvýraznější úspěch v první části této sezony.

Dojel si pro vítězství ve 3. etapě závodu Kolem Turecka a příjemně tím pro sebe i pro tým vylepšil jen den starý úspěch - v předcházející etapě do cíle dorazil druhý.

"Tentokrát jsem šel do závěrečného spurtu z naprosto výborné pozice," popisoval Schulze dojezd 180 kilometrů etapy v Bodrumu, kam přivedl celý peloton, "byl to skvělý zážitek."

André Schulze

- cyklista hradecké stáje PSK Whirlpool Author


Čtyřiatřicetiletý jezdec, jehož největší předností jsou výborné závěry etap. V minulých letech jezdil za německé týmy, nyní je už druhým rokem v hradecké stáji. Loni pro ni vyjel tři vítězství v etapách, nyní přidal první letošní.

Kdo vám ho nejvíce umožnil?
Asi tři kilometry před cílem se o to nejvíce zasloužil Matthias Friedemann. Připravil mi tak výhodnou pozici, že se snad ani nedalo nevyhrát. K tomu jsem ještě dojezd slušně znal, pamatoval jsem si ho z minulého ročníku závodu, věděl jsem o místech, kde je dobré zaútočit.

V týmu jste na rozdíl od minulé sezony už dva spurteři, poprvé s vámi jede i Danilo Hondo. Jak jste si spolu spurt promýšleli?
S Danilem jsme byli domluveni na tom, že pokud bude velký hromadný dojezd na lokty, půjdu do něj spíš já. To se také stalo, i když jsem byl v závěru etapy dost unavený..

Vám spíše vyhovují dojezdy etap, ve kterých nejsou žádné kopce. Ale tentokrát to už zase tak neplatilo.
Přesně tak, nepříjemných kopců v této etapě bylo už dost. Vím, že jsem na nich loni poměrně dost pohořel, letos mi pomohlo i to, že jsem na takový průběh byl připravený. Pravda je ale také to, že v dalších etapách budou kopce ještě náročnější.

Takže podobné úspěchy už neočekáváte?
Nelze to tak říct. S výjimkou právě Honda máme všichni v celkovém pořadí poměrně velkou ztrátu. Proto se mu budeme snažit co nejvíce pomoci a vedle toho se asi nejvíce zaměříme na dílčí úspěchy. Pokud dojedeme do finiše vpředu, máme šanci.

Vyhrát etapu na největším tureckém závodě, kam si tento úspěch zařadíte?
Budu si tento výsledek asi dlouho pamatovat. Máme malou dcerku, rodina dojezd sledovala v televizi a manželka mi hned psala, že mě dcerka poznala a mávala mi. To je příjemný pocit.

Cyklisté zažili po úspěchu horor, ale všichni přežili

Další etapový úspěch sice včera cyklisté hradecké stáje PSK Whirlpool Author na závodě Kolem Turecka nepřidali, přesto mohli být v cíli spokojeni. Nikomu z nich se totiž nic nestalo a všichni mohou bez zranění pokračovat dál. Kvůli mnoha pádům na trati sanitky odvezly do nemocnic více závodníků, než kolik jich přijelo v první skupině do cíle.


"Měl jsem to jak v kině. Přede mnou to spadlo hned několikrát. Kole létala vzduchem, cyklisté se klouzali po silnici, i v tom šumu byl slyšet nářek těch, co měli zlomeniny. Tolik pádů v jedné etapě jsem nezažil," uvedl Stanislav Kozubek, jeden z jezdců hradecké stáje.


Během téměř 180 km dlouhé a díky kopcům i náročné etapy z Bodrumu do Marmaris peloton několikrát zastihla silná průtrž mračen. Prudké sjezdy pak přinesly řadu pádů, v nichž zůstaly i desítky závodníků najednou. "Bude se mi o tom zdát asi ještě dlouho. Jen my jsme viděli snad třicet ošklivých kolizí," řekl trenér týmu Otakar Fiala. "Po tom, co se dělo, už jeli všichni mnohem opatrněji. Sjezdy, kde by se běžně jelo stovkou, jsme sjížděli krokem, nemělo cenu se někam hnát," dodal Pavel Zitta.

Autoři:






Nejčtenější

Dodge Durango
Dodge Durango

r.v. 2017, naj. 2 km, benzín
1 210 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze