Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Německo, poslední soupeř házenkářů. Porazí Češi trápící se velmoc?

Česko - Polsko: Filip Jícha (vpravo) bojuje o míč s Marcinem Lijewskim | foto: AP

28 2010
Jedna z největších velmocí tohoto sportu, mistři světa z roku 2007, země s 800 tisíci registrovanými házenkáři. Čeští reprezentanti dnes od 16:30 zakončí mistrovství Evropy proti Německu. A cítí šanci na úspěch: evropský obr je mnohem rozkolísanější než obvykle.

Jedna výhra, jedna remíza. Za běžných okolností by to pro německou házenou mohla být bilance po dvou utkáních, teď však jde o součet za skoro celé Euro. Nevídané. "Byl jsem docela naštvaný, ale s trochou odstupu musím mít pro určité věci pochopení," smutně konstatoval trenér Heiner Brandt po poslední porážce 20:25 od Španělů.


Mimochodem, jasné porážce. "Jak hořké pro německou házenou!" psal SportBild, největší sportovní magazín v zemi.


Proto je velmoc v tabulce nyní až za Čechy i za Slovinci. Když dnes parta kolem kanonýra Filipa Jíchy proti Německu uspěje, skončí na Euru s největší pravděpodobností osmá.

"Bude to extrémně náročný zápas, ale vydáme ze sebe vše, abychom jej odehráli k naší spokojenosti," burcuje Jícha, který momentálně se 47 trefami jasně vládne žebříčku kanonýrů turnaje.

Ano, bude to velmi náročné. Ačkoli Němci nesbírají body, stále dřou, nevzdávají se. Přesto platí: málokdy byla šance na porážku této země tak blízko jako teď na Euru 2010.

Německá házená zavelela před Eurem k omlazení, navíc týmu chybí elitní kanonýr Hens. A tak, navzdory obecně uznávanému tvrzení o německé bundeslize jako nejlepší soutěži světa, je suverenita pryč.

"Proto se ptám, zda je tenhle tým z formy, nebo to prostě jen neumí líp," uvedl německý internacionál Daniel Stephan, bývalý nejlepší házenkář světa.

Němci mají stále v kádru muže mimořádného formátu. Namátkou třeba dvoumetrového bouřliváka v brance Bittera, jistotu na křídle Jansena, leváka Glandorfa, bundesligového kanonýra Kaufmanna nebo oblíbence německých házenkářských teenagerů, charizmatického rozehrávače "Mimiho" Krause.

Němec Michael Kraus střílí na španělského brankáře Javiera Hombradose

Ale jen soupis házenkářských celebrit nestačí. Němce trápí oproti minulosti zjevná nesehranost, velký tlak od médií a také třeba to, že zrovna Kraus stále nemůže dospět do role opravdového lídra.

"Momentálně tým nedokáže táhnout," kritizuje jej Stephan a přidává: "To takový Lars Kaufmann je velmi dobrý házenkář, ale jde o jeho první velký turnaj v roli klíčové postavy. Nemůžeme od něj čekat vůdčí roli."

Němci se bilancí 1 výhra, 1 remíza a 3 porážky sami dostali pod tlak. Házená je v zemi sledovaná, bundesliga velmi navštěvovaná, úspěchy přicházívaly pravidelně. "Musíme teď zapomenout, přestat dělat tolik chyb a zakončit Euro vítězstvím proti Česku," burcuje Torsten Jansen. "Víme však, že Češi mají skvělého střelce Jíchu a k tomu dva velmi dobré brankáře."

Normálně by to byla spíš zdvořilá lichotka soupeři, teď je vzhledem k německé rozkolísanosti a naopak dosavadním velmi dobrým českým vystoupením cítit z Jansenových slov respekt. Pokud by Česko uspělo, připíše si skalp obra a minimálně srovná svůj nejlepší mezinárodní výsledek od roku 2002.Najdete na iDNES.czmobilní verze