Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němec udivuje na vodě Hořkým polibkem

20 2006
Plzeň - V Norsku minulý týden sjížděl desetimetrové vodopády, o víkendu se plzeňský kanoista Jakub Němec chystá na druhý závod Evropského poháru ve vodním rodeu ve východočeské Sopotnici. Tenhle osmnáctiletý chlapík ví, co je adrenalin. "Při freestylu si ježdění užívám, strach se mě opravdu netýká," tvrdí člen týmu WW8.

Jízda na divoké vodě, ale hlavně freestyle - vodní rodeo. To je jeho parketa.

Důkaz?

Na začátku července Němec v britském Nottinghamu vyválčil evropské juniorské stříbro, jen Francouz Coldebella Plzeňana pokořil. Dvakrát vyhrál klání Eurocupu, na loňském světovém šampionátu v Austrálii skončil jedenáctý.

Zkuste si vybrat vodácký kousek, který vás nejvíce přitahuje.
Určitě vodopády. Je to něco speciálního, zvláštního. Už jen pocit, když koukáte svrchu skály a vodopád si prohlížíte. Ze břehu to vypadá děsivě, to mívám i strach. Pak ale sednu do lodě a už na něj není čas. Ale zážitků je samozřejmě víc. Letos jsme třeba byli v Lyonu na vlně, která patří k nejvyšším na světě. Ani to se nedá zapomenout.

Jak dlouho se vůbec jízdě na divoké vodě věnujete?
Zkoušel jsem hodně sportů. Judo, běh na lyžích nebo plavání. Divoká voda mi učarovala asi v osmé třídě. A brzy jsem poznal, že nejvíc mě naplňuje vodní rodeo.

Divoká voda už vás nebaví?
To jo, láká mě ten pocit, když člověk zvládne těžkou pasáž. Musíte si vybrat perfektní stopu, chyba může znamenat i utopení. Učíte se maximálnímu soustředění. Ale freestyle, to je obrovská volnost.

A také se vám v něm daří, že?
Sám jsem překvapený. Když jsem začínal, tušil jsem, že mi to nepůjde hned. A možná proto to nakonec šlo dobře. Nové triky ve vodě se učím docela rychle.

Co je vodní rodeo?

- mladá disciplína vodních sportů

- úkolem závodníků je během 45 vteřin  předvést co nejzajímavější jízdu

- závodí se buď ve válcích nebo na vlnách, přírodních či umělých

- rodeisté najedou do válce nebo na vlnu a předvádějí rozličné figury

- jízdu boduje několik rozhodčích, hodnotí se obraty vertikální i horizontální a skoky s lodí

- u nás existuje Česká národní asociace whitewater rodea, pořádá i seriál závodů CNAWR Rodeo Tour

Kolik se jich dá naučit během jedné sezony?
Já už jich letos stihnul pět, většinu z nich na vlně. Na konci loňské sezony jsem si jeden trik sám vymyslel. Jmenuje se Bitter Kiss, Hořký polibek. Tím jsem vlastně strhnul vlnu dalších, protože jsem objevil jejich navazování.

Co diváci ve freestylu nejvíce hodnotí a oceňují?
Nejzajímavější jsou triky, při kterých se kajakář dostane i s lodí do vzduchu. Lodě jsou tomu přizpůsobeny, v porovnání s ostatními jsou výrazně kratší a umožňují snadnější rotaci ve všech směrech.

Kde letos ještě budete závodit?
Po Evropském poháru v Sopotnici se začnu připravovat na Světový pohár, který se koná v září v Kanadě a ve Spojených státech. Obecně se dá říci, že v Evropě není tolik velkých vln jako za oceánem, takže to bude pěkná zabíračka.

V osmnáci už jste projel pěkný kousek světa. Kde se vám líbilo nejvíc?
Asi v Austrálii, kde se loni jelo mistrovství světa v olympijském kanále v Penrithu. Jel jsem s vypůjčenými pádly, protože obě moje se zlomila během letu do Sydney. Až po šampionátu jsem si koupil jiná.

NA VLNĚ. Takovéto triky ve vlnách předvádí plzeňský kajakář Jakub Němec při závodech ve vodním rodeu. Osmnáctiletý mladík získal na začátku července titul juniorského vicemistra Evropy v britském Nottinghamu.

Autoři:


Témata: kanoistika, Sopotnice
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze