Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Němec Bernau je po roce šampionem

25 2003
Le Mans - Padesátiletý Němec Lutz Bernau se po roce vrátil na post nejlepšího Evropana v nižší kategorii tahačů Race Truck. O titul rozhodl už první den posledního podniku sezony, který se konal na legendárním okruhu ve francouzském Le Mans. Na jeho úspěchu užnemůže nic změnit ani nedělní kvalifikace a pohárový závod.

O vítězi v prestižní kategorii Super Race Truck se rozhodne až v neděli, v sobotu se pouze trénovalo. Bernau vyhrál sobotní kvalifikaci a v hlavním závodě si v pohodě dojel pro druhé místo, které mu stačilo k tomu, aby mohl začít slavit.

V kvalifikaci se dařilo i Františku Vojtíškovi, který dojel třetí. Nakonec byl však kvůli překročení maximální povolené rychlosti 160 km/h diskvalifikován a do hlavního závodu odstartoval z posledního dvacátého místa.

Jenže ve Francii velmi populární "Frankie" jezdící s renaultem dokonale využil znalosti "domácího" okruhu a výbornou jízdou se propracoval až na sedmou příčku.

Nebývale dramatický trénink předcházel nedělnímu vyvrcholení sezony v hlavní kategorii Super Race Truck. Technické potíže se totiž nevyhnuly žádnému z největších favoritů.

Fo nedělní kvalifikace nakonec odstartuje jako první Markus Östreich, kterému bude na záda dýchat další Němec Gerd Körber z roudnické stáje Buggyra, jenž má v čele průběžného pořadí čtrnáctibodový náskok.

Dopolední hustá mlha, která dnes zahalila francouzský severozápad, způsobila čtyřhodinový skluz v programu. Proto byl zkrácen počet volných tréninků, což se pak projevilo v měřeném tréninku.

Tam totiž neodzkoušené vozy jezdce notně trápily. Östreich měl potíže s unikajícím olejem, Körber po odjetí jednoho okruhu dlouho opravoval porouchané turbo a Vršecký byl rád, že kvůli potížím s diferenciálem zajel alespoň čtvrtý čas.

Ještě hůře dopadl Španěl Antonio Albacete s další buggyrou, který byl nedlouho po tréninku diskvalifikován ze stejných důvodů jako předtím Vojtíšek.

Nedělní závod tak slibuje nejen drama v duelu o titul šampiona, ale i v boji o třetí místo, v němž má Vršecký na Albaceteho pouze šestibodový náskok. Druhý český jezdec Adam Lacko s tatrou zajel třetí nejlepší tréninkový čas.

Výsledky:
Race Truck: Kvalifikace:
1. Bernau (Něm./MAN), 2. Allgäuer (Rak./MAN) - 17,162, 3. Garrett (Foden/Brit.) -28,662, ... Vojtíšek (ČR/Renault) diskvalifikován kvůli překročení rychlosti. Pohárový závod: 1. Allgäuer, 2. Bernau -5,404, 3. Hahn (Něm./Mercedes) -18,049, ... 7. Vojtíšek -48,271.
Průběžné pořadí před závěrečnými závody: Super Race Truck: 1. Körber (Něm./Buggyra) 195 bodů, 2. Östreich (Něm./MAN) 181, 3. Vršecký (ČR/Buggyra) 145, 4. Albacete (Šp./Buggyra) 139, 5. Lacko (ČR/Tatra) 127, 6. Luostarinen (Fin./MAN) 118, 7. Monfrino (Fr./Volvo) 64, 8. Stalder (Něm./DAF) 18. Race Truck: 1. Bernau 383 bodů, 2. Oliver (Brit./MAN) 346, 3. Allgäuer 324, .... 11. Vojtíšek (ČR/Renault) 64.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze