Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němci ve třech setech rozcupovali medailový sen českých volejbalistů

David Konečný smečuje proti německému trojbloku. | foto: fivb.org

5 2010
Český volejbalový zázrak pominul. Reprezentační tým na mistrovství světa prohrál s Německem 0:3 (-23, -18, -13) a čekají ho jen boje o 9. až 12. místo. Unavení Češi doplatili na náročný program, který je 18 hodin po bitvě s Brazílií postavil proti odpočinutým soupeřům.

Tolik kritizovaný systém šampionátu přinesl české reprezentaci další ránu. Němci, kteří v dosavadním průběhu turnaje vyhráli pouze dvakrát, hráli naposledy v pátek, a pak tři dny odpočívali. Češi mezitím v sobotu porazili Kamerun a v pondělí svedli pětisetovou bitvu s Brazílií.

Únava se na jejich výkonu neblaze podepsala. Němcům dokázali vzdorovat jen v prvním setu, pak odpadli a zaostávali prakticky ve všech činnostech.

"Byl to náš nejhorší zápas na turnaji ve všech směrech. Nedokázali jsme zastavit německý útok. Možná jsme prohráli, protože jsme byli unavení po pěti setech s Brazilci, ale musíme přiznat, že Němci hráli mnohem lépe než my," řekl kapitán týmu Ondřej Hudeček na serveru FIVB.

Už před závěrečným zápasem mezi Brazílií a Německem je jasné, že česká reprezentace skončí na posledním třetí místě ve čtvrtfinálové skupině a z Říma se bude stěhovat. O konečné umístění budou Češi bojovat na konci tohoto týdne ve Florencii.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Česko - Německo 0:3

První set byl ještě naprosto vyrovnaný, oba týmy spolehlivě útočily a body přibývaly na obou stranách ve stejném rytmu. Ani jeden tým nedokázal tvrdým servisem donutit soupeře k chybě.

Zaváhání přišlo až v koncovce, a to dvakrát na české straně. Němci se nabídnuté šance chytili a první set dovedli k vítězství 25:23.

K vítězství v prvním setu Němce dovedl druhý nahrávač Tischer, který chvíli před tím nahradil zraněného Steuerwalda. Český tým nastoupil v sestavě, která odehrála podstatnou část pondělního zápasu s Brazílií, tedy s Hudečkem na Popelkově místě.

Sérií tří chybných smečí pustili čeští hráči svého soupeře v úvodu druhého setu do vedení 11:6. Další propad na chvíli zastavilo dvojstřídání, které přivedlo do hry Zapletala s D. Konečným, ale Němci byli i nadále lepším týmem. Stačilo jim spolehlivě přijímat a bezchybně útočit, k dalším bodům jim pomohly chyby českých hráčů.

Třetí set se od toho druhého nijak nelišil. Čeští volejbalisté nebyli schopni bodovat po vlastním servisu. Nepodávali dostatečně důrazně, bránit se jim nedařilo na síti ani v poli a pod narůstajícím tlakem chybovali i v útoku.

Němec Grozer se snaží vyzrát na český dvojblok.

Němec Grozer se snaží vyzrát na český dvojblok.

Český volejbalista Ondřej Hudeček útočí přes německý dvojblok.

Český volejbalista Ondřej Hudeček útočí přes německé obranné věže.

"Byl to náš nejlepší výkon na turnaji, konečně jsme hráli uvolněně," řekl kapitán Björn Andrae. Němci tak skončí nejhůře osmí. "Tím jsme splnili cíl, všechno ostatní bude bonbonek. Ale my mlsáme rádi a chceme Brazílii porazit." Pokud uspějí, mohli by získat medaili podruhé v historii po titulu výběru NDR v roce 1970.

Do semifinále postoupili jako první Srbové, kteří zdolali Rusko 3:1 a
vyhrají skupinu P. Ruským volejbalistům se tak nevyplatilo v předchozí fázi turnaje vypustit zápas se Španělskem, čímž se vyhnuli čtvrtfinálové skupině s Brazílií.

Rozhodčí: Bjeličová (Srb.), Sakaide (Jap.). Čas: 68 min. Diváci: 500.

Česko: Veselý 3 body, Štokr 6, Pláteník 11, Hudeček 6, P. Konečný 2, Ticháček, libero Kryštof - D. Konečný 2, Zapletal 1, Holubec 5, Popelka.

Německo: Steuerwald 2, Andrae 11, Dunnes 5, Böhme 3, Grozer 15, Kromm 16, libero Tille - Tischer, Schwarz.

Tabulka

Z V P S B
1. Německo 1 1 0 3:0 2
2. Brazílie 1 1 0 3:2 2
3. Česko 2 0 2 2:6 2

Skupina P (Florencie):
Srbsko - Rusko 3:1 (26, -16, 21, 25).

Tabulka

Z V P S B
1. Srbsko 2 2 0 6:2 4
2. Rusko 1 0 1 1:3 1
3. Argentina 1 0 1 1:3 1

Skupina Q (Florencie):
Kuba - Španělsko 3:1 (22, -15, 22, 18)

Tabulka

Z V P S B
1. Bulharsko 1 1 0 3:1 2
2. Kuba 1 1 0 3:1 2
3. Španělsko 2 0 2 2:6 2

Skupina O (Řím):
Itálie - USA 3:1 (-14, 23, 26, 22)

Tabulka

Z V P S B
1. USA 2 1 1 4:3 3
2. Itálie 1 1 0 3:1 2
3. Francie 1 0 1 0:3 1
Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze