Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nemá nohu. Přesto biker v náročných terénech úspěšně konkuruje elitě

Tomáš Pouch | foto: archiv Tomáše Poucha

17 2009
V říjnu mu bude 37, mezi bikery je díky své mohutné postavě nepřehlédnutelný. Objíždí nejtěžší závody horských kol v Česku, v jednom pelotonu se všemi českými esy. Za tři roky jich stihl ke třiceti. Že na tom není nic zajímavého? Tomáš Pouch však do terénu vyráží s podkolenní protézou...

V Česku je možná zatím jediný. Zatímco většina hendikepovaných cyklistů dává přednost silničním nebo závodům na velodromu kvůli menšímu riziku zranění, on je výjimka.

Šestatřicetiletý Tomáš Pouch si usmyslel, že bude jezdit závody horských kol. A hned ty nejobtížnější. Před třemi lety si vybral seriál závodů Kolo pro život.

První sezonu stihl jediný. V roce 2007 už jich zvládl deset, loni dokonce čtrnáct a další tři mimo tento seriál.

černí koně

Občanské sdružení, založené v roce 2008.

První projekt Paracycling team Černí koně je určen pro tělesně handicapované z celé ČR. Cílem je vytvořit materiálně-technické zázemí pro paracycling (cyklistiku tělesně handicapovaných).


Druhý projekt, MTB paracycling, chce ve spolupráci s partnerem Kolo pro život a Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců zrealizovat v roce 2010 Český pohár v horské cyklistice pro hendikepované cyklisty.

Web: www.cernikone.cz

Po boku všech českých bikových es - například Spěšného, Hrušky, Huříkové a dalších touží letos objet všech patnáct podniků.

Rád by, aby se zapojili i další. "Chci ukázat, že i s hendikepem se dá závodit," říká. Na konci loňského roku proto založil občanské sdružení Černí koně, které má vozíčkářům a hendikepovaným pomoci se adaptovat na běžný způsob života.

Patronem sdružení je herec Pavel Nový, moderátor Robert Bakalář se stará o propagaci, světoznámá cyklistická fotografka Markéta Navrátilová o obrázky.

A pod stejnojmennou hlavičkou bude jeho sedmičlenný tým v letošním Kolu pro život startovat.

"V týmu jsme s hendikepem zatím dva. Já a Mirek Pitra na handbiku. Ale věřím, že se brzy přidají další. Vy, co sedíte u televize, přijďte mezi nás," láká Pouch. A doufá, že od příštího roku bude v seriálu KPŽ už kategorie určená hendikepovaným.

Sám nad sebou už zvítězil.

Ve čtrnácti letech měl coby spolujezdec na motorce těžkou nehodu, narazil do traktoru. Odnesla to noha.

"Styděl jsem se za tu trubku pod kolenem. I v létě jsem nosil dlouhé kalhoty," přiznal. Pomohlo až krosové kolo, díky němuž našel novou motivaci.

"Sport mi pomohl se s hendikepem vyrovnat. Na kole jsem se tento nedostatek využít ve svůj prospěch," dodává.

Už ví, že může směle soupeřit s ostatními. "Nic mi v tom nebrání."

Za týden se postaví na start úvodního závodu letošního Kola pro život v Kutné Hoře. "Ve formě nejsem. Zato jsem skvělým nosičem reklamy. Vždyť mám asi 150 kilo," směje se.

Jeho nejlepším umístěním bylo 158. místo z loňského výstupu na Ještěd. Ambice pro letošní úvodní závod si netroufne odhadnout, má prý málo natrénováno. "V lednu jsem dal 600 kilometrů. Pak jsem se vysekal, do toho přišly organizační starosti se sdružením. Znovu jsem začal trénovat teprve nedávno,"...Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze