Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nekorunovaný král formule 1 Bernie Ecclestone slaví osmdesátku

Bernie Ecclestone | foto: Reuters

28 2010
Věděl někdo před osmdesáti lety, že se tento chudý chlapec z rybářské rodiny stane králem? Sice nemá trůn ani zlaté jablko, ale vládne tisícům poddaných země jménem formule 1. Země, kterou proslavil po celém světě a získal pro ni miliony příznivců.

Před 80. lety, 28. října 1930, se narodil britský sportovní funkcionář a podnikatel Bernard Charles Ecclestone. Díky svému vlivu na skupinu firem Formula One Group je tento prošedivělý muž s pověstí tvrdého manažera už tři desetiletí faktickým vládcem formule 1.

Svou podnikatelskou kariéru odstartoval Bernie Ecclestone po druhé světové válce coby obchodník s náhradními díly na motorky. K rychlým autům se dostal v roce 1949, kdy usedl do kokpitu formule 3. Jako závodní jezdec ale nevynikl.

V roce 1957 se ale do světa výkonných vozů vrátil, tentokrát jako manažer jezdce Stuarta Lewise-Evanse a později Jochena Rindta (oba shodou okolností zanedlouho tragicky zahynuli). I sám Ecclestone za volant formule ještě několikrát usedl, ale neprobojoval se ani do kvalifikace.

V průběhu 70. let Ecclestoneův vliv na formuli 1 výrazně vzrostl. Vlastnil závodní tým Brabham a ovládl vlivnou asociaci konstruktérů FOCA. Získal televizní práva a vyřešil spory o vliv s Mezinárodní automobilovou federací (FIA). Ecclestone se stal vládcem světa formule 1.

Zleva: Hamilton, Alonso, Webber, Ecclestone, Button a Vettel. Pět adeptů na titul mistra světa 2010 tři závody před koncem sezony a šéf seriálu formule 1.

Zleva: Hamilton, Alonso, Webber, Ecclestone, Button a Vettel. Pět adeptů na titul mistra světa 2010 tři závody před koncem sezony a šéf seriálu formule 1.

Ačkoliv Ecclestoneův tvrdý až despotický styl řízení má řadu kritiků, skutečností zůstává, že pod jeho vedením zažila formule nebývalý rozmach.

Závody monopostů, ze kterých udělal podívanou pro miliony fanoušků, pomohly podle časopisu Forbes Ecclestoneovi a jeho rodině k majetku ve výši čtyř miliard dolarů.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze