Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Někdejší číslo 1 Singh je teď číslo 51, o víkendu bude hrát o svou šanci

Vijay Singh je s Davidem Duvalem jediným, kdo dokázal sesadit Tigera Woodse z pozice světové jedničky | foto: AP

18 2010
Ještě před dvěma lety byl na PGA Tour nejlepší. Ale od té doby kvůli problémům se zády nevyhrál ani jeden turnaj a z první desítky světového žebříčku klesl až na současné 51. místo. V nejlepší padesátce přitom naposledy chyběl v srpnu 1992. Načasování nemohlo být horší. Po 63 startech po sobě se Singh možná neobjeví na major turnaji, konkrétně na US Open.

Po osmnácti letech chybí Vijay Singh mezi padesáti nejlepšími golfisty světa. Po turnaji v Texasu, kdy neprošel cutem, klesl na 51. příčku.

VIJAY SINGH

Narozen: 22. února 1963

Národnost: Fidži

Profesionálem od: 1982

Majors: 3 vítězství (Masters 2000, PGA Championship 1998, 2004)

V hinštině znamená jeho jméno vítězství. Je znám tvrdým přístupem k sobě samému a tréninkovým drilem. Když se v roce 2003 přihlásila do mužského turnaje ženská jednička Anika Sörenstamová, prohlásil, že si přeje, aby neprošla cutem. Angažuje se v otázce zmírnění rasové nesnášenlivosti ve své vlasti.

Předloni byl na americké PGA Tour nejlepší. V roce 2008 vydělal nejvíce peněz, vyhrál tři významné turnaje.

Od té doby je jeho bohatá kariéra výrazně ovlivněna problémy se zády. Spolu s Davidem Duvalem se jim jako jediným podařilo sesadit Tigera Woodse z pozice světové jedničky. Jenže v minulé sezoně poprvé po sedmi letech nevyhrál ani jeden turnaj.

Do letošního roku Singh vstupoval z 26. příčky světového žebříčku, ale stav zad se nadále zhoršoval a nedovolil mu tak tvrdý trénink, jaký mu v předchozích letech přinesl tolik úspěchů. Hráč z Fidži má na svém kontě 58 výher, z toho 34 v Americe. Na PGA Tour vydělal jako druhý hráč v historii přes šedesát milionů dolarů. Před ním to dokázal pouze Woods.

Vijay Singh, první kolo Valero Texas Open 2010.

Výsledky v letošním roce jsou tristní - na Honda Classic sice skončil čtvrtý a následně na CA Championship jedenáctý, ale od té doby se už na pěti turnajích nepodíval do víkendových kol a nepřipsal si žádné body do světového žebříčku.

Singhovi hrozí, že skončí další z úctyhodné série, kterou drží. Žádný jiný aktivní golfista totiž nenastoupil k 63 major turnajům po sobě. S vypadnutím z první padesátky totiž nedostane pozvánku na US Open.

Jediná cesta, jak si v Pebble Beach zahrát, je znovu prorazit mezi padesátku nejlepších. A k tomu má poslední možnost v tomto týdnu na Byron Nelson Championship.

Singh naposledy nebyl mezi padesátkou v srpnu 1992. Stalo se tak jen na chvíli, jelikož vzápětí vyhrál German Open.

Prognózy jsou dobré i teď. Stav zad se prý zlepšil, což mu dovoluje opět začít s tréninkem. "Je to hrozné zranění, protože vás to paralyzuje," řekl Singh před turnajem v Texasu. "Nic s tím nemůžete dělat a musíte prostě odpočívat," dodal.

Bohatá kariéra i kontroverze

V roce 2003 si proti sobě popudil řadu fanoušků, jelikož se nevezl na většinové vlně a veřejně vystoupil proti tomu, že golfistka Annika Sörenstamová hraje mužský turnaj Colonial. Za to sklidil nejen ze strany ženského golfu ostrou kritiku.

Vijay Singh

O rok později ale naprosto kraloval golfu - byl vyhlášen hráčem roku jak na americké, tak evropské tour. Tehdy dokonce sesadil Woodse z čela světového žebříčku. Poté z úplného vrcholu sešel níž, přesto byl stále mezi elitou a v roce 2008 opět ovládl americkou tour.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze