Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší české atletické hvězdy míří na domácí mistrovství do Třince

Petr Frydrych si to v oštěpařské soutěži rozdá s s Vítězslavem Veselým | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

14 2010
To nejlepší z české atletiky mohou na vlastní oči vidět o víkendu lidé, kteří se vypraví na třinecký atletický stadion. Už posedmé zde proběhne mistrovství České republiky v atletice.

"Měla by přijet celá česká atletická špička – od oštěpařky Barbory Špotákové přes překážkáře Petra Svobodu až po výškaře Jaroslava Bábu," přiblížila nejznámější jména na startu mistrovství republiky ředitelka závodu Emílie Szmaková.

"Mistrovství není v Třinci poprvé, od roku 1977, kdy zde byl položen umělý ovál, je to už pošesté. Pro náš atletický klub je získání pořadatelství vždy výhodné, vedle toho, co vybereme od diváků, což ale není nijak závratná částka, vstupné bylo stanoveno jen na padesát korun, jde hlavně o nářadí a věci, které si kvůli mistrovství pořídíme, ty už našemu klubu zůstanou," vysvětlila ředitelka závodu výhody, které klubu z pořádání atletického mistrovství plynou.

Starostka: O mistrovství jsme hodně stáli

Faktu, že se mistrovství republiky v atletice bude konat právě v Třinci, si považuje i starostka Třince Věra Palkovská.

"O pořádání mistrovství jsme hodně stáli, dokonce jsme spolu s atletickým klubem byli na výběrovém řízení, kde se o přidělení pořadatelství rozhodovalo," vysvětluje Věra Palkovská. "Nakonec se nám podařilo zvítězit, dostali jsme přednost před Brnem, které bylo také ve hře, což je pro Třinec skvělá zpráva".

Na mistrovství republiky totiž bude celá plejáda těch nejlepších atletů, to by si nikdo neměl nechat ujít. Při výběrovém řízení pro nás hovořily nejen zkušenosti z pořádání dřívějších šampionátů, ale i fakt, že třinecký atletický stadion patří mezi čtyři nejkvalitnější v republice, vždyť se dokonce uvažovalo, že by se tady pořádala i Zlatá tretra, pokud by se Městský stadion v Ostravě opravoval," dodala starostka Třince.

Mistrovství zahájí legendární Dana Zátopková

Hvězdy, které se budou prohánět po atletickém oválu třineckého stadionu, ale nebudou jediné, o které se mohou zajímat lovci autogramů. Na mistrovství přijede i legendární oštěpařka, olympijská vítězka Dana Zátopková.

"Paní Zátopková celé mistrovství slavnostně zahájí, přijedou i jiní zajímaví hosté," vysvětluje Emílie Szmaková.

Pravděpodobně nejzajímavější závody, střetnutí oštěpařů a oštěpařek, proběhnou v neděli.

"V pátek probíhají soutěže diamantové ligy, které se někteří oštěpaři zúčastní, takže jsme mistrovský závod přesunuli na neděli. Pro diváky bude určitě zajímavá nejen olympijská vítězka Barbora Špotáková, ale určitě i souboj Petra Frydrycha, aktuálně druhého nejlepšího oštěpaře letošní sezony, s Vítězslavem Veselým, který je v žebříčku nejlepších světových výkonů pro rok 2010 na osmém místě," dokončila ředitelka závodu.

Třinec se tak může těšit na světová atletická esa.

Na koho se mohou diváci těšit

Barbora Špotáková Olympijská vítězka a mistryně světa v hodu oštěpem je v současnosti na druhém místě světových tabulek, pouhých třiadvacet centimetrů za svou velkou soupeřkou Marií Abakumovou

Petr Frydrych Ačkoliv zatím nedosahuje věhlasu Barbory Špotákové ani svého předchůdce Jana Železného, je i Petr Frydrych v současnosti s výkonem 88, 23 metru na druhém místě světových tabulek

Petr Svoboda Nejrychlejší Evropan na trati 110 metrů překážek

Jaroslav Bába Bronzový medailista ve skoku do výšky z AténNajdete na iDNES.czmobilní verze