Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší česká naděje Baumrtová: Jestli před MS forma neuplavala? Uvidíme

Česká plavkyně Simona Baumrtová se raduje ze zisku bronzové medaile na ME v Nizozemsku. Byla třetí v závodě 50 metrů znak. | foto: AP

14 2010
Bronzová medaile z mistrovství Evropy v plavání se jí už třetí týden houpe doma nad postelí. Ještě svůj úspěch ani nestihla pořádně oslavit a už poplave další velký závod, tentokrát na mistrovství světa v krátkém bazénu v Dubaji. "Snad se ty oslavy spojí," směje se devatenáctiletá znakařka Simona Baumrtová, největší naděje českého plavání na šampionátu.

"Vrcholem pro mě bylo mistrovství Evropy, Dubaj je za odměnu. Ale nechám tam i duši, abych něco zaplavala." Šanci dostane hned na třech znakařských tratích – 50, 100 i 200 metrů. "Chci se probojovat do semifinále. A plavat ve finále? To by bylo super. Ještě nikdy jsem neměla dva vrcholy takhle těsně po sobě."

Česká nominace


MS v krátkém bazénu v Dubaji (15. – 19. 12.)

Muži
Tomáš Fučík (100 a 200 m pol. záv., 100 m prsa, 4x100 m v. zp., 4x200 m v. zp.), Michal Rubáček (50 a 100 m mot., 100 m v. zp., 4x100 m v. zp., 4x200 m v. zp.), Květoslav Svoboda (200 m znak, 400 m v. zp., 4x100 m v. zp., 4x200 m v. zp.), Jan Šefl (50, 100 a 200 m mot.), Martin Verner (50 a 100 m v. zp., 4x100 m v. zp., 4x200 m v. zp.).


Ženy
Simona Baumrtová (50, 100 a 200 m znak), Petra Chocová (50 a 100 m prsa), Barbora Závadová (200 a 400 m pol. záv., 200 a 400 m v. zp.).

Jako malou ji plavání moc nebavilo, dokonce ho chtěla vyměnit za gymnastiku. "Vůbec jsem nechtěla být plavkyní. Do třinácti jsem dělala moderní gymnastiku, vždycky jsem jí dávala přednost. Ale pak přišly problémy se zády, a tak jsem s ní musela skončit."

Zato nyní byste ji z bazénu jen těžko dostávali. "I když mám volno, jdu si zaplavat. Skoro mě z té vody odtrhávají. Plavání mě baví čím dál víc." A není se čemu divit. Vždyť třetí v Evropě nebyla v devatenácti letech ani nedávná úspěšná reprezentantka Ilona Hlaváčková.

"Když jsem na Evropě přebírala medaili, bylo to něco neuvěřitelného. Neskutečný zážitek, který se asi už nebude opakovat," říká Baumrtová. Samou radostí nemohla ani usnout. "Teď už spím líp, ale táta mi stejně do Dubaje pořídil uklidňovací prášky. Nervozita a strach ze závodů se na spaní vždycky projeví."

Nejvíc nervózní bývá až těsně předtím, než skočí z bloků. "Dvacet minut před startem myslím jen na závod. Až když mě představují, zlepší se to. V tu chvíli už se jen soustředím a přeju si, abych to měla za sebou."

I přesto se mistrovství světa v Dubaji nemohla dočkat. "Těším se na závody i atmosféru a taky hodně na město. Všude se o něm píše, všude jsou fotky. Chci vidět, jak to tam vypadá." Po závodech by si ráda zaplavala v moři. "Doufám, že bude čas. Ale poplavu jenom u kraje, hrozně se totiž bojím ryb. Takže mám radši bazén."

Jestli českému talentu Baumrtové neuplavala forma, to se uvidí už ve středu. Na šampionát si přibalila i talismany z mistrovství Evropy. "Mám dva plyšáky, jeden čtyřlístek a řetízek. A vlastně ještě prasátko. Nosím je v batohu před startem. Ještě nikdy jsem je nezapomněla. Tak uvidíme, jestli mi pomůžou."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze