Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem typ závodníka jako Bauer, říká Koukal. Soustředí se proto na MS

DOLŮ Z KOPCE. Martin Koukal v kontrolním závodu běžců na lyžích v kanadském Whistleru. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

27 2010
Českému běžci na lyžích Martinu Koukalovi vstup do nového ročníku Světového poháru nevyšel. "Začíná to být pravidlem posledních roků," lituje dvaatřicetiletý mistr světa na 50 kilometrů z roku 2003, kterého od pátku čeká prestižní Tour de Ski.

Pro českého běžce na lyžích Martina Koukala nezačala nová sezona zrovna optimálně, zatím svou formu hledá a věří, že se po Vánocích vše v dobré obrátí. Uspět by chtěl především na mistrovství světa, které bude na přelomu února a března hostit norské Oslo. "Budu se snažit naladit tak, abych tam přijel v nejlepší formě celé sezony," tvrdí rodák z Nového Města na Moravě.

Nejprve bych se zeptal na předsezonní přípravu. Jak probíhala, byla podobná té z minulého roku?
Základ byl podobný jako z předchozí sezony, změna byla akorát v tom, že ke mně do skupiny přibyl Aleš Razým. Takže jsem v podstatě po několika dlouhých letech netrénoval sám, ale trénovali jsme většinou ve dvou.

Letos jste ve Světovém poháru zatím bodoval jen jednou. Jste spokojen se vstupem do sezony?
Se vstupem spokojený nejsem a začíná to být bohužel pravidlem několika posledních roků. Do Vánoc to prostě nejde. Šťastní z toho nejsme a nevíme, jak to změnit, ale budeme se snažit dál.

Český běžec Martin Koukal při závodě na 15 km volnou technikou. (15. února 2010)Český běžec Martin Koukal při závodě na 15 km volnou technikou. (15. února 2010)

Má podle vás letošní ročník Světového poháru favorita, nebo bude pole závodníků vyrovnané?
Myslím si, že to bude vyrovnané. Samozřejmě je tam Cologna, Lečkov nebo i Hellner, který i přesto, že je dobrý, má stále oproti těmto soupeřům rezervu v klasice, takže to neuhraje. Northug pro změnu ztratil poměrně dost v začátku, bude tedy záležet na tom, jestli se mu to podaří dohnat.

Ještě je tu ovšem Lukáš Bauer…
U Lukáše je to otázka Tour de Ski, kde může nabrat spoustu bodů. Pokud Tour de Ski nevyhraje, tak si myslím, že na celkové vítězství ve Světovém poháru nemůže pomýšlet, protože oproti Colognovi a Northugovi ztratí hrozně moc ve sprintech a nemá to pak kde dohnat.

Při aktuálně posledním závodě Světového poháru ve francouzském La Clusaz vám Petr Novák předával štafetu do posledního úseku na čtvrtém místě. Čím to bylo, že jste tuto nadějnou pozici neudržel?

To bych taky rád věděl. Startoval jsem s Northugem, který byl den předtím druhý, a s Heikkinenem, a ti se asi lépe z té třicítky vyspali. Závod se jel navíc dost rychle a v podstatě jsem nebyl schopný to tempo akceptovat. Vydržel jsem kilometr a půl a pak mi došly síly. Zbytkem závodu jsem se protrápil.

Martin KoukalMartin KoukalČeský závodník Martin Koukal (vlevo) vedle Pettera Northuga z Norska v cíli olympijského závodu štafet. Zlatou medaili slaví Švédové (vpravo)Martin Koukal v Red Bull NordiX

Mohl být problém i v samotné trati, která je položena ve vysoké nadmořské výšce?
Tyto závody ve výškách jsou takové, že když to člověk přepískne a sedne to na něj, tak se z toho na desetikilometrové trati už nesebere.

Na přelomu února a března vás čeká mistrovství světa. Budete svou pozornost upínat hlavně na tento šampionát?
Já už to říkám od začátku. Každý závodník má své silné a slabé stránky. A moje silná stránka je o tom, že si vždy na jaře před sezonou definuji vrcholy a cíle sezony a chystám se na ně. Nejsem typ závodníka jako Lukáš Bauer, který jezdí celý Světový pohár stabilní výsledky. Já se umím připravit právě na vrchol sezony, což pro mě bude mistrovství světa v Norsku. Budu se snažit naladit jako v posledních letech na vrcholné akce, abych tam přijel v nejlepší formě celé sezony.

Ve Světovém poháru figuruje i několik závodů, jež se pojedou na našem území, na kterých z nich vás budou moci čeští fanoušci vidět?
Měly by se jet sprinty v Liberci (15. a 16. ledna – pozn. red.), kde bych chtěl alespoň jeden závod objet. Ale bude záležet, co je v plánu Tour de Ski, které je na programu těsně před Libercem. Bude tedy záviset na únavě a momentálním stavu. Můžu jet oba závody, můžu jet jeden, to se mi jeví jako nejpravděpodobnější varianta, nebo také žádný. Rozhodne se to až těsně před závody.

Česká štafeta mužů patří každoročně do popředí startovního pole, bude podle vás budit u soupeřů respekt i letos?
Pořád jezdíme velmi slušné výsledky. Do závodů, co se jely, jsme se ani jednou nesešli v nejsilnějším složení. A bylo to především o jednom úseku, kdy jsme po třech úsecích na první štafetě jeli ve skupině, ve které ti nejlepší bojovali o páté šesté místo. Ve Francii jsme jeli zase v hloučku, v němž se bojovalo o třetí pozici. Pokud doladíme formu a pojedeme v nejsilnější sestavě, tak si myslím, že je možné všechno.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze