Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem ožralý rváč, říká snowboardistka

24 2000
P r a h a - Sedmatřicet hodin v 'péči' americké policie strávila snowboardistka Karolína Salavcová po nedělním skončení závodů US Open ve Strattonu. Konflikt podle české reprezentantky vyprovokoval neadekvátní postup ochranky v hotelu Stratton Mountain Inn, po kterém následovala akce místní policie a zadržení sedmi lidí. "Udělali ze mně ožralého rváče, přitom ze skupiny zadržených nadýchal týmový manažer jedno pivo," uvedla Salavcová po návratu do Prahy. Přečtěte si související článek

Společně s ní se za mřížemi objevili tři Rakušané, dva Švýcaři a jeden Američan. Všichni zadržení byli propuštěni na kauci bez viny. Případ ale neskončil, ve Vermontu se bude došetřovat v průběhu dubna.

Incident začal v pondělí kolem druhé hodiny ranní, kdy se skupina asi dvaceti snowboardistů vrátila do hotelu z večeře a sešla se na jednom hotelovém pokoji. "Taková společnost není tichá, ale nikdo nebyl zkárovaný, bordel jsme nedělali," dušovala se Salavcová. Dva muži hotelové ostrahy snowboardisty utišovali.

"Ta ochranka tvrdila, že má strach, a chtěla jednoho z nás zajistit," řekla Salavcová. Onen muž měl u opasku víceúčelový kapesní nůž, to prý byla záminka. "Jenomže se jim nedařilo ho spoutat, a proto zavolali policii," vzpomínala jedenadvacetiletá závodnice Burton týmu.

Během chvilky do hotelu dorazily policejní jednotky a začala akce. "Bylo to jak z akčního filmu." Policisté v pokoji nechali tři lidi, mimo jiné Rakušana Martina Freinademetze. "Zamkli se tam a za chvíli se odtamtud ozývaly hrozné rány a křik. Ostatní pobíhali nechápavě po hotelu, nikdo netušil, co se děje," řekla Salavcová, jež vylezla na balkón zmíněného pokoje, aby se podívala dovnitř. "Uviděl mě policista a přistoupil k oknu, na které jsem bouchala a ptala se, o co jim jde. On okno otevřel a nastříkal mi do očí pepřový sprej. Okamžitě jsem si běžela vypláchnout oči vodou." Když pak vykoukla z pokoje, uviděla kolegy ležet spoutané na břiše na podlaze v recepci a záhy se ocitla mezi nimi. "Byla jsem poslední, koho zatkli."

Okolo čtvrté hodiny ranní ji společně s Freinademetzem a pěti dalšími odvezli k výslechu na
stanici. Ze Strattonu byla Salavcová převezena do vazby ve městě Brattleboro. Ve tři hodiny odpoledne propustili čtyři ze zadržených na kauci 2500 dolarů. Američan Mark Castriotta se při zmínce o vězení vykoupil, kauci 25.000 dolarů nezaplatil Freinademetz, Salavcové vyměřili
10.000 dolarů. "Z toho mi nebylo do smíchu, uvědomila jsem si, že na to nemám," řekla.

Následoval další převoz, tentokrát do skutečného vězení. Fotografovali ji, odebrali otisky prstů, vzali pásek, hodinky a boty a na noc zavřeli. "Chovali se k nám jako k vrahům. Bylo to hnusné. Člověk je dezorientovaný, pod zemí ztrácí pojem o čase. Počítala jsem mezery mezi mřížemi, bylo jich šestnáct, četla vyškrabané nápisy. Měla jsem matraci, dvě deky a plechový záchod," popisovala.

V úterý ráno se ocitla zpět ve vazební cele, kde následovaly celodenní rozhovory s obhájcem. Soud zasedl a řešil v jejím případě obvinění policisty, který tvrdil, že Salavcová bouchala na okno a on se bál, že sklo praskne a střepy mu vletí do obličeje. "Žádná zmínka o alkoholu," podotkla Salavcová. Tým Burton poté zaplatil kauci a soud ji v pět odpoledne propustil na svobodu.

"Skoro po dvou dnech v poutech jsem se na sebe ani nechtěla podívat do zrcadla. Byla jsem upocená, špinavá, no strašné," řekla. "Jednání bude mít dohru v dubnu. Musím se tam vrátit, jinak bych státu Vermont dlužila deset tisíc dolarů. Je možné, že soud po konečném rozsudku kauci vrátí," konstatovala snowboardistka, která se poté přesunula se do Montrealu a odletěla do Čech.

"Je to zajímavá zkušenost," ohlédla se Salavcová za nepříjemným dobrodružstvím. "V Burtonu to vzali a tvrdili, že v Americe je třeba před policejní akcí vzít nohy na ramena a utíkat. I když člověk nic nedělá, tak může být zatčen a obviněn. Příště to určitě udělám," poučila se.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze