Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejsem jen bombarďák! snaží se dokázat „chlápek ve slamáku“ Quiros

Alvaro Quiros, Open de Espana | foto: www.opendegolf.es

3 2010
Když rodák z Cádizu vloni dorazil odehrát několik turnajů v zámoří, americkým fanouškům i hráčům doslova padala brada. Alvaro Quiros za sebou svými dělovými drivy nechával všechny ranaře včetně J.B. Holmese, Bubby Watsona a dalších. Umí toho ale mnohem víc než jen napálit míč rychlostí 300 kilometrů v hodině.

A v neděli to opět dokázal. Vyhrál Open de Espaňa v Seville, turnaj blízký jeho vlasteneckému srdci.

Vloni na jaře byl pro Ameriku zjevením, letošní úspěchy na European Tour ho posunuly do první padesátky světového žebříčku, takže se poprvé dostal na Masters.

Kde leží to jezírko?

Předtím si chtěl znovu vyzkoušet hru na americké půdě. Vybral si turnaj Transition Championship a uvedl se tam už na cvičném odpališti. Na jeho konci – ve vzdálenosti nějakých 270 metrů – je natažená zhruba metr vysoká síť. Má zabránit padání míčků do jezírka. Většina lidí ani neví, že tam nějaké jezírko je.

Když se jeden z novinářů zeptal Willa McKenzieho na vzdálenost k té vodě, domácí hráč odpověděl: "To ani přesně nevím. Ale nějakej chlápek ve slamáku tady před chvílí pálil až za ní. Bylo to šílený. Jdu trénovat krátkou hru, protože jestli i v ní bude lepší než my, tak jsme v háji."

Alvaro Quiros, vítěz Open de Espaňa 2010.

Chlápkem ve slamáku byl pochopitelně 191 centimetrů vysoký Quiros. V turnaji vedl statistiku délky drivů o neuvěřitelných 34 metrů!

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Ian Poulter (Angl.) 1 376 800

2. Charl Schwartzel (JAR 1 281 539

3. Ernie Els (JAR) 1 214 956

4. Lee Westwood(Angl.) 1 019 227

5. Paul Casey (Angl.) 889 413

6. Alvaro Quiros (Šp.) 815 832

Na European Tour má celkově unikátní statistiku. Od roku 2007, kdy získal plnou hrací kartu, se neustále zlepšuje. V prvním roce byl na 102. místě finančního žebříčku, v roce 2008 skončil pětadvacátý, vloni dvacátý. A letos je po výhře v Seville v Race To Dubai na šestém místě. Také dokázal v každé sezoně vyhrát jeden turnaj.

Čerstvá výhra ho výrazně přiblížila k velkému cíli – účasti v letošním Ryder Cupu. Kapitán Colin Montgomerie na něj pěje chválu a možná by mu i udělil divokou kartu, ale Quiros si chce místo v týmu vybojovat automatickou kvalifikací: "Ryder Cup je teď pro mě nejdůležitější a budu o něj bojovat až do posledního turnaje."

Prospěšná změna stylu

Sedmadvacetiletý Španěl dobře ví, že jen délka ran dobrého golfistu nedělá. Také už ho neustále dotazy na délku trochu unavují. Beze všeho Obětuje i svou pověst nejdelšího hráče.

Během zimy jsem udělal pár úprav a jsem odhodlaný zaměřovat se na přesnost na úkor vzdálenosti. Loňské první zkušenosti s major turnaji mi jasně ukázaly, že musím trochu změnit styl hry. Uvědomil jsem si, že už nebudu pálit míče dál než před dvěma lety, takže jsem se rozhodl pálit je lépe," prozradil Quiros.

Alvaro Quiros, Open de EspaňaAlvaro Quiros, Open de Espaňa

Fanoušci jeho dlouhých ran se ale nemusí až tak obávat. V Seville byl podle délky drivů těsně třetí s průměrnou délkou 272 metrů, v letošních statistikách na European Tour je s průměrem 280 metrů o chloupek druhý, za loňským rekordním rokem zaostává zhruba o sedm metrů.

A když je situace vhodná, stále dokáže napálit míč daleko za třísetmetrovou hranici. Jako během série turnajů ve Spojených státech, kdy si o jeho ranách i sami hráči vyprávěli historky v šatnách. Na proslaveném hřišti Blue Monster v miamském Doralu přepálil green druhé jamky drivem o plných 30 metrů. Tento čtyřpar měří 344 metrů!

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze