Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejrychlejšího jezdce čekala diskvalifikace

29 2000
B r e s c i a - Dnešní patnáctou etapu cyklistického závodu Giro d'Italia, která vedla z Bormia do Brescie a měřila 180 kilometrů, vyhrál domácí jezdec Viago Conte. Do cíle sice dospurtoval jako první Španěl Arcos Vicioso, ale jury jej po shlédnutí záznamu diskvalifikovala, protože si 200 metrů před dojezdem pomohl nedovoleným způsobem a odstrčil loktem Itala Silvia Martinella. Druhé místo obsadil Conteho krajan Alessandro Petacchi. Růžový trikot vedoucího jezdce průběžného pořadí udržel další Ital Francesco Casagrande.

Z českých cyklistů si dnes vedl nejlépe Ján Svorada, který dojel do cíle na devátém místě. V celkové klasifikaci zůstal Jan Hruška šestnáctý. Casagrande protnul pásku v hlavním pelotonu a v celkovém pořadí si udržel před druhým krajanem Stefanem Garzellim náskok 33 sekund.

Držitel růžového trikotu a několik jeho kolegů ze stáje Vini Caldirola, včetně jeho bratra Filippa, protestovalo u organizátorů proti plánované jízdě dvěma neosvětlenými tunely na březích jezera Iseo. Když neuspěli, rozhodli se projet tunely pomalu a seřazení ve skupině. "Pořadatelé by neměli myslet jen na fanoušky, ale i na nás a na naši bezpečnost," postěžoval si v cíli Casagrande.Nebezpečná podle něj nebyla jen jízda neosvětlenými tunely, ale i závěr závodu na okruhu, kde došlo k několika pádům. Jednou z obětí pádu byl domácí cyklista Andrea Ferrigato, který musel být dokonce převezen do nemocnice.

Úterní šestnáctá etapa měří 102 kilometrů a zavede peloton do Medy.

Výsledky - 15. etapa (180 km):
1. Conte 4:45:44 hod., 2. Petacchi, 3. Martinello, 4. Ongarato (všichni It.), 5. Blijlevens (Niz.), 6. Gerosa, 7. Guidi, 8. Tosatto (všichni It.), 9. Svorada (ČR), 10. Bramati
(It.) všichni stejný čas.
Průběžné pořadí:
1. Casagrande 74:37:41 hod., 2. Garzelli -33 s., 3. Simoni - 57, 4. Belli -1:05, 5. Frigo -1:52, 6. Gotti (všichni It.) -2:27, 7. Tonkov (Rus.) -2:35, 8. Noe (It.) -3:23, 9. Buenahora (Kol.) - 3:31, 10. Gončar (Ukr.) -3:50, ... 16. Hruška (ČR) -10:32.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze