Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejrychlejší muž roku? Ne Bolt, ale hráč amerického fotbalu. Zatím

7 2010
Třeba má stejný osud jako Forrest Gump, možná na něj taky volali: Běž, utíkej! Jeff Demps předvedl nejrychlejší stovku rozjíždějící se atletické sezony. Což by nebylo nic divného - jenže rychlík z Floridy hraje americký fotbal.

Dempse je po pátečním mítinku v Gainesville všude plno. Největší hvězdy tartanových oválů ještě sezonu nezahájily, ale zbystřily: Pozor na něho, časem 10,11 už by nás mohl zlobit.

O dvacetiletém posluchači University of Florida mluví někteří statistici jako o nejrychlejším sprinterovi roku 2010. Světové tabulky atletické federace IAAF zase na prvním místě uvádějí čas o setinu lepší, který drží Američan Manteo Mitchell.

Demps ale bude rozhodně nejrychlejším běžcem, který zvládá takové tempo i ve fotbalovém "brnění". Vždyť i letos se od něj očekává, že ponese odpovědnost za ofenzivu týmu.

Minulá sezona v univerzitní lize byla pro dvacetiletou raketu úspěšná, v barvách Florida Gators položil sedm touchdownů.

Ta nová ještě nezačala, tak obojživelník znovu přeběhl k atletice. Už letos v hale se na šedesátce vešel výkonem 6,56 mezi dvanáct nejlepších světových časů roku. Teď vyzkoušel stovku a tohle z ní vzešlo.

"Vlastně tam udělal i nějaké chyby," povídal Mike Holloway, trenér atletů floridské univerzity, o tom, jak Demps zaspal na startu. "Není se ale třeba vzrušovat, vždyť je teprve začátek dubna. Čekáme, že letos poběží ještě rychleji."

Jeffery Demps

Demps už před dvěma lety předvedl i 10,01, což byl vyrovnaný juniorský světový rekord.

"Je extrémně explozivní, sprinter světové třídy," řekl zase jeho fotbalový trenér Stan Drayton pro list Orlando Sentinel. "Kdykoliv má v rukou míč, dokáže udělat touchdown."

Svoje osobní maximum zaběhl Demps při americké olympijské kvalifikaci. Tím časem by se na olympiádě v Pekingu radoval ze sedmého místa, do Číny se ale nakonec neprobojoval.

Pak jen koukal, jak Bolt stlačil světový rekord na 9,69. "Běhat tak rychle? To si vůbec neumím představit. Je to jako videohra," kroutil hlavou.

Přesto se o něm mluví jako o asi nejrychlejším backovi amerického fotbalu. Je rychlejší než jeho předchůdci. Kdyby šel ohýbat čas, možná by utekl i Bobu Hayesovi, který vyhrál olympijskou stovku v Tokiu 1964 a taky hrával v týmu Floridy running backa.

Takže se před ním rýsuje slavná budoucnost? "Já se pořád cítím na prvním místě fotbalistou," ujistil. Třeba jednou, až se přece jen nechá přesvědčit a nazuje sprinterské tretry, bude ve štafetě místo kolíku předávat fotbalovou šišku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze