Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmladší Čech pojede Dakar se čtyřkolkou

24 2003
Praha - Nejmladším Čechem, který se připravuje na blížící se Rallye Dakar je osmadvacetiletý Marek Podlipný. Závodník na čtyřkolce je jediným zástupce Česka v této kategorii. Stroj mu připravil trojnásobný vítěz Dakaru Josef Macháček. Ten v následujícím ročníku nejtěžší vytrvalostní rallye světa vymění sedlo čtyřkolky za volant asistenčního Nissanu Podlipného týmu www.4W.cz.

Marek Podlipný se na písečné dobrodružství těší, i když sám jen matně tuší, co jo na několik tisíc kilometrů dlouhé trase čeká.

Kdy vás poprvé napadlo pustit se do pouštního Rallye Dakar?
Jet Dakar byl můj sen od doby kdy sem se poprvé dozvěděl, že něco takového existuje, tedy už hodně dlouho. Konkrétní impuls přišel letos v dubnu, když jsem úplně náhodou objevil na internetu rozhovor s Josefem Macháčkem o jeho dalších plánech. Pepa tehdy napsal, že jako jezdec končí a že by rád předal zkušenosti někomu mladšímu.

Chcete tím říct, že člověk se prostě v dubnu rozhodne a v lednu vyrazí z Paříže do Dakaru?
Tak „prosté“ to zase není. Především bez Pepových zkušeností by to byl úplný nesmysl. Kromě nich je třeba zajistit materiál, papírování, spoustu peněz a hlavně hodně natrénovat.

Jak vlastně probíhá příprava na podobný závod?
Na čtyřkolce jsem v přípravě letos od května do listopadu najezdil přes sedm tisíc kilometrů s průměrnou tréninkovou dávkou mezi 250 a 300 kilometrů. Jako doplněk nastoupila posilovna, vytrvalostní trénink a moje specialita - jízda na koni bez sedla. Jelikož se čtyřkolkou trénuju hlavně na Brdech a polních cestách ve středních Čechách, bylo potřeba udělat nějaké testy taky v poušti. Proto jsme se v rámci přípravy zúčastnili závodu mistrovství světa dálkových rallye UAE Desert Challenge, kde jsme dopadli celkem dobře. (Marek Podlipný v tomhle prestižním závodě, při svém prvním vystoupení na mezinárodní scéně, vyhrál svou kategorii a celkově dojel jako dvanáctý.)

Jaké jsou vaše ambice pro letošní ročník soutěže?
Především dojet a nabrat další zkušenosti. Na nic víc letos ani nepomýšlím. Přeci jenom jedenáct tisíc kilometrů je kus cesty a vidět cílovou pásku v Dakaru se většinou nepovede ani polovině startujících. Tituly začnu Pepovi brát až od dalšího ročníku.

Servisní vůz budde Marku Podlipnému (vpravo) řídit bývalý úspěšný účastník Dakaru Josef Macháček (za volantem).

Podporu bude Marku Podlipnému poskytovat servisní vůz Nissan.

Marek Podlipný absolvuje Rallye Dakar na čtyřkolce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze