Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší sprinter Zabel letos prvně vyhrál

22 2000
T r o y e s - Německý cyklista Erik Zabel se dočkal prvního letošního etapového vítězství na Tour de France. Třicetiletý jezdec, jenž si již ve čtvrtek zajistil zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže, vyhrál dvacátou, nejdelší etapu závodu z Belfortu do Troyes o délce 254,5 kilometru v hromadném spurtu, který pro něj rozjeli jeho dva stájoví kolegové z Telekomu. Žlutý trikot vedoucího jezdce si nadále drží Američan Lance Armstrong. Obhájce loňského prvenství má před nedělní poslední etapou s cílem v Paříži v průběžném pořadí před druhým Němcem Janem Ullrichem náskok 6 minut a 2 vteřiny.

Peloton se po startu v Belfortu držel poměrně dlouho pohromadě. K prvnímu úniku se jezdci odhodlali až po sprinterské prémii na 52. kilometru. Nikdo z odvážlivců se však neudržel v čele dlouho. Na 63. kilometru došlo v pelotonu ke srážce, na niž doplatil zraněním dvojnásobný mistra Nizozemska Michael Boogerd a musel ze závodu odstoupit.

Na 132. kilometru zavelel k dalšímu úniku domácí cyklista Francois Simon. Jedenatřicetiletý Francouz se zatím marně pokouší vyrovnat svým třem starším bratrům, kteří v 80. letech získali na Tour každý po jednom etapovém vavřínu. Simon nasadil k sólovému úniku, ale brzy jej dojeli jeho krajan Sebastien Hinault, Polák Gregory Gwiazdowski a Roman Vajnštejns z Lotyšska.

Lotyšovi došly asi 100 kilometrů před cílem síly a propadl se zpět do pelotonu. Trojice uprchlíků pokračovala a 60 kilometrů před Toyes měla před hlavním polem náskok více než čtyř minut. Pak ale v čele pelotonu zapracovali jezdci Telekomu a ztráta se rychle snížila. Necelých deset kilometrů před cílem byli uprchlíci dostiženi.

Do Troyes dojel peloton pohromadě a o vítězi se rozhodlo v hromadném spurtu. "Na tento okamžik jsem čekal tři roky," radoval se v cíli Zabel, který naposledy vyhrál etapu na Tour v červenci roku 1997. "Do zítřejší etapy mohu nastoupit bez obav, že se mi ani letos nepovede vyhrát," oddechl si nyní už pětinásobný majitel zeleného trikotu. "Byli jsme pod velkým tlakem, ale nakonec jsme to dokázali," radoval se spolu s Zabelem jeho stájový kolega Ullrich. "Závěr byl perfektně načasovaný. Vím, jak moc to pro Erika znamená," dodal.

Peloton se dnes večer dopraví legendárním Orient Expresem do francouzské metropole. Závěrečná jedenadvacátá etapa odstartuje pod Eiffelovou věží, měří 138 kilometrů a skončí na třídě Champs- Elysées.

20. etapa (254,5 km): 1. Zabel (Něm.) 6:14:13 hod., 2. McEwen (Austr.), 3. Blijlevens (Niz.), 4. Vajnštejns (Lot.), 5. Van Heeswijk (Niz.), 6. Mori (It.), 7. Pižiks (Lit.), 8. Magnien (Fr.), 9. Hincapie (USA), 10. Mengin (Fr.)...., 95. Padrnos - všichni stejný čas.
Průběžné pořadí: 1. Armstrong (USA) 89:20:32, 2. Ullrich (Něm.) -6:02, 3. Beloki (Šp.) -10:04, 4. Moreau (Fr.) -10:34, 5. Heras (Šp.) - 11:50, 6. Virenque (Fr.) -13:26, 7. Botero (Kol.) -14:18, 8. Escartin -17:21, 9. Mancebo (oba Šp.) -18:09, 10. Nardello (It.) -18:25., ... 85. Padrnos - 2:40:19

Cyklisté ve 20. etapě projíždějí kolem místa, kde žil bývalý francouzský prezident de Gaulle

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze