Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší sportovci roku? Štybar se letos dočkal, na Váňu místo nezbylo

Martina Sáblíková s Barborou Špotákovou budou o titul Sportovec roku soutěžit znovu, loni třetí Josef Váňa se tentokrát do nominace nevešel. | foto: Michal DoležalČTK

30 2010
Dvě olympijská zlata, čtyři tituly mistra světa, dva mistři Evropy... Deset nejlepších českých sportovců letošního roku vybojovalo celkem 14 medailí z vrcholných soutěží. Nejúspěšnější sběratelkou byla rychlobruslařka Martina Sáblíková, která tak je největší favoritkou na zisk korunky pro Sportovce roku 2010.

Anketa Klubu sportovních novinářů má za sebou první kolo, ve kterém hlasující vybírali deset nejlepších jednotlivců a tři kolektivy. V nominaci jsou jména tradičních premiantů z minulých ročníků i úplných nováčků.

Sportovec roku 2010

Nominovaní
(podle abecedy)

Jednotlivci
Lukáš Bauer (lyžování)
Tomáš Berdych (tenis)
Hana Horáková (basket.)
Jaromír Jágr (hokej)
Filip Jícha (házená)
Martina Sáblíková (rychlobruslení)
Ondřej Synek (veslování)
Barbora Špotáková (atletika)
Zdeněk Štybar (cyklokros)
Šárka Záhrobská (lyžování)

Kolektivy
basketbalistky ČR
hokejisté ČR
štafeta běžců na lyžích

Tak například Filip Jícha je vůbec prvním házenkářem, který se v historii 52 ročníků ankety Sportovec roku probojoval mezi nejlepších deset. Teprve podruhé je mezi elitou basketbalistka, veslování čekalo na úspěch patnáct let a cyklokros dokonce devatenáct.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková získala dvě olympijská zlata a jeden bronz, stala se mistryní světa i Evropy, a tak je největší favoritkou novinářské ankety. Pokud zvítězí, bude to její třetí prvenství, čímž by se zařadila hned za Věru Čáslavskou a Jana Železného, kteří oba získali titul Sportovec roku dokonce čtyřikrát.

Z desítky nominovaných anketu v minulosti vyhráli i atletka Barbora Špotáková (2008) a hokejista Jaromír Jágr (2005).

Mezi nominovanými se bude ve druhém kole rozhodovat o konečném pořadí. Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášeny ve středu 22. prosince. V přímém přenosu České televize budou dále dekorováni nejlepší junioři a do síně slávy bude uvedena další sportovní legenda.

Čtrnáct bodů chybělo k pozvánce na galavečer loni třetímu žokeji Josefu Váňovi, hokejista Tomáš Vokoun ztrácel na umístění v elitní desítce 34 bodů. U kolektivů byl odstup vedoucí trojice mnohem výraznější, fotbalisté ČR do 21 let skončili čtvrtí se ztrátou 157 bodů na 3. příčku.

Umístění v první desítce po roce obhájili Bauer, Berdych, Sáblíková, Špotáková a Záhrobská. Loňskou smůlu, kdy mu na jedenáctém místě chybělo pouhých pět bodů, letos zažehnal Zdeněk Štybar. Jaromír Jágr byl před rokem šestnáctý, Ondřej Synek dvacátý.

Skokanem roku by mohl být vyhlášen Filip Jícha, který do nominované desítky poskočil z loňského 52. místa (s 15 body), Nováčkem roku basketbalistka Hana Horáková, jež loni nebodovala vůbec.

KONEČNÉ POŘADÍ NA DALŠÍCH MÍSTECH

JEDNOTLIVCI: 11. Josef Váňa (dostihy) 394, 12. Tomáš Vokoun (hokej) 374, 13. Petr Čech (fotbal) 303, 14. Jaroslav Kulhavý (cyklistika) 299, 15. Roman Kreuziger (cyklistika) 256, 16. Karel Abraham (motorismus) 143, 17. Eva Vítečková (basketbal) 92, 18. Tomáš Rolinek (hokej) 81, 19. Roman Červenka (hokej) 55, 20. Lukáš Konečný (box) 51, 21.-22. Petra Kvitová (tenis) a David Svoboda (moderní pětiboj) oba 42, 23. Dominik Hašek 36, 24. Lenka Marušková (sportovní střelba) 30, 25. Jan Veselý (basketbal) 26, 26.-27. Tomáš Ujfaluši (fotbal) a Martin Koukal (běh na lyžích) oba 25, 28.-29. Tomáš Slavík (cyklistika) a Kateřina Emmons (sportovní střelba) oba 23, 30. Petr Svoboda (atletika) 22.

KOLEKTIVY: 4. fotbalisté ČR "21" 42, 5. tenisté ČR 34, 6. fotbalisté Plzně 18, 7. volejbalisté ČR 13, 8. bikeři ČR (Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Kateřina Nashová, Tomáš Paprstka) 10, 9.-11. sjezdaři ČR (Záhrobská, Lucie Hrstková, Ondřej Bank, Kryštof Krýzl), basketbalisté Nymburka a kajakářky ČR (Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková a Marie Řihošková) všichni 5.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze