Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší první kolo Czech Open zahrál Ind Kapur, Češi většinou na chvostu

Shiv Kapur, první kolo Czech Open 2010 | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

19 2010
Nejlepší výsledek prvního kola Czech Open přinesl do klubovny Prosper Golf Resortu v Čeladné indický profesionál Shiv Kapur. Jeho osm birdie a dvě bogey daly dohromady konečné denní skóre šest ran pod par a znamenají vedení v turnaji.

Může to dopadnout jako před rokem a Czech Open se znovu stane turnajem, který ovládnou hráči druhého sledu. Výsledky prvního kola něco takového naznačují.

"Letos jsem takhle dobrý začátek ještě neměl," zasmál se osmadvacetiletý Kapur, jehož nejlepším umístěním z této sezony je druhé místo na South African Open Championship. "Tam jsem na tom po prvním dnu tak dobře nebyl, dopředu jsem se dostal až v pátek," vzpomněl si Kapur.

czech open - pořadí po 1. kole

Par 72: 1. Kapur (Ind.) 66 (-6), 2. Goya (Arg.) a Hanson (Švéd.) oba 67 (-5), 4. Bland (Ang.) a Guerrier (Fr.) oba 68 (-4).

Umístění českých hráčů (dělená místa): 70. Skalle 74 (+2), 87. Příhoda (am.) a Tintěra oba 75 (+3), 104. F. Mrůzek (am.) a Matuš oba 76 (+4), 118. Zima a Schovánek oba 77 (+5), 126. Nový 78 (+6), 133. Lieser (am.) 79 (+7), 136. Lébl a Ryba (am.) oba 80 (+8), 139. Gál (am.) 81 (+9), 141. Štryncl 86 (+14), 142. Švarc (am.) 87 (+15), 143. P. Skopový 89 (+16), 144. Rudecký 93 (+21).

Podbeskydské hřiště je kopcovité, takže se lídr sám divil, jak dobře ho zvládl. "Nevyrostl jsem na takových hřištích, spíš na rovných a plochých," pokračoval v dobré náladě muž, jemuž se podařila unikátní série šesti birdie od druhé do sedmé jamky.

Výsledková tabule v průběhu prvního kola Czech Open 2010.

Jen o ránu horší výsledek zahrál argentinský golfista Tano Goya. Jistěže si vzpomněl na to, že loni se mu v Čeladné také dařilo. "Začal jsem před rokem ještě lépe, 65 ran. Pak jsem se sice zhoršil, ale byl to vynikající týden. Miluju tohle místo," rozplýval se.

Na několika turnajích se mu dařilo občas nakukovat mezi pětici nejlepších, ale jeho březnový titul z Madeiry v březnu 2003 se už pomalu stává historií. Momentálně je na 301. místě světového žebříčku.

Peter Hanson, první kolo Czech Open 2010.

Peter Hanson, první kolo Czech Open 2010

Z odpoledního programu se na dělené druhé místo dostal Peter Hanson. Švéd, jenž ještě hraje o místo v rydercupovém týmu Evropy, málem vyrovnal Kapura, ale jeho nádhernému desetimetrovému puttu na poslední jamce chybělo pár centimetrů do birdie.

Je jediným z favoritů, kdo se dostal do popředí leaderboardu, za ním jsou zase hráči druhého sledu. "Vím moc dobře, proč tu tenhle týden jsem, a tohle je dobrý start. Hřiště se obtížně čte a já mám štěstí na dobrého caddieho," dodal spokojený Hanson.

Jiménez i Dyson hrají o Ryder Cup

Nejsledovanější hráč turnaje Miguel Ángel Jiménez zahrál skóre -1. "Střídal jsem dobré rány se špatnými. Ze začátku to bylo jako na houpačce - birdie, bogey, birdie, bogey. Věřím, že jsem schopen zahrát líp," uvedl Španěl, jenž je podepsán jako designér čeladenského Old Course.

Ve středu, kdy hrál pro-am turnaj, si stěžoval na důsledky časového posunu. "Těch sedm hodin mi vidíte na očích," žertoval na téma aklimatizace po příletu z USA. A dnes potvrdil, že ještě není úplně srovnaný se středoevropským letním časem: "V dalších dnech budu silnější."

Miguel Ángel Jiménez, pro-am turnaj před Czech Open 2010.

Miguel Ángel Jiménez, pro-am turnaj před Czech Open 2010

Jiménez hraje v Čeladné o nominaci do rydercupového týmu Evropy. O té sní i další účastník Czech Open, jenž se do podbeskydské Čeladné přesunul přes Londýn z Chicaga, Angličan Simon Dyson. Musel by vyhrát, aby se posunul dost vysoko v bodovém žebříčku, zajišťujícím automatickou nominaci.

"Oproti hřištím, na kterých jsem hrál v minulých týdnech, a ne špatně, je to české lehčí," komentoval svou situaci Dyson a připustil, že by se chtěl svézt na vlně výkonnosti z PGA Championship, kde skončil na děleném dvanáctém místě. "Pamatuju si každou vteřinu minulého týdne," uvedl.

První kolo v Čeladné mu celkem vyšlo, se skóre -2 může pomýšlet na atak předních pozic v konečném pořadí.

Příhoda byl nervózní jako nikdy

Z českých hráčů se v dopolední části dlouho dařilo Martinu Příhodovi držet kolem paru, avšak špatným závěrem klesl na skóre +3. "Byl to nervózní start. Na první devítce jsem dal hned druhou špatnou ránu, na šesté jamce jsem se nadvakrát vyhrával z bunkeru," postěžoval si.

Martin Příhoda na tiskové konferenci po prvním kole Czech Open 2010.

Martin Příhoda na tiskové konferenci po prvním kole Czech Open 2010

Letošní mistr republiky ve hře na jamky, kteréžto vítězství mu vyneslo účast na Czech Open, se pak z potíží dostal, ale zahrál bogey na poslední a pak i na předposlední jamce. "No jo, je to velký turnaj. Prostě nervozita," připustil znovu Příhoda. "Zítra budu hrát o cut. Dám do toho všechno i s tou nervozitou, snad bude o něco menší."

Nejlepším Čechem prvního kola je Viktor Skalle. Vedoucí muž domácího žebříčku série Czech PGA Tour se přitom potýkal s problémem nových holí. Musel si je pořídit den před turnajem. Až tehdy zjistil, že ty jeho neodpovídají normě špičkových profesionálních turnajů.

Viktor Skalle, první kolo Czech Open 2010.

Viktor Skalle, první kolo Czech Open 2010

"Na čtyřech jamkách jsem kvůli tomu zahrál čtyři rány navíc, možná pět. Jinak to nebylo špatné," ulevil si Skalle, jehož skóre +2 je zatím nejlepším, jaké tuzemský hráč zahrál.

Mnoha členům šestnáctičlenné ekipy domácích golfistů se nedaří a vytvářejí chvost startovního pole.

tintěra: měl jsem pocit, že letíme

Jeden z lepších českých výsledků zahrál v prvním kole Lukáš Tintěra. Jeho 75 ran je lepší výsledek, než jakými získal právo účasti v kvalifikaci na zdejším hřišti. Sám ví, že aby se dostal do finálové části turnaje, musel by se ve druhém kole ještě zlepšit.

Jaká bude hodnota cutu? Plus dva?

Spíš to cítím na plus jedna.

Lukáš Tintěra, první kolo Czech Open 2010.

Jak jste se cítil dnes, kdy přišel tak dlouho očekávaný turnaj?

Dobře. Příjemně. Ke konci jsem byl trochu unavený. Měl jsem dojem, že letíme, ale byli jsme na hřišti docela dlouho (takřka pět a půl hodiny - pozn. aut.). Ale přál bych každému, aby to mohl zažít.

Půjde vám zítra zase o pocit, nebo ještě o výsledek?

O výsledek. Dneska jsem zahrál víc ran, než jsem chtěl, to když přišel ten slejvák, tam se mi to trošku zaseklo. Tři zbytečná bogey. To chcete víc a víc a ono to tam nepadá a nepadá. Pro druhé kolo to chce zůstat v klidu a hrát na fairway.

Dneska jste neměl ve flightu klid?

To ne, měl. Se Stephanem Grossem se známe ještě od amatérů, on získal kartu na European Tour v kvalifikační škole. Alan McLean je příjemný chlap, jednu chvíli byl na minus pěti. Narodil se v Jižní Africe, hraje za Skotsko a žije v Kanadě. O kartu přišel a teď se ji snaží dostat zpátky. Pokecali jsme docela dost.Najdete na iDNES.czmobilní verze