Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší propagace před mistrovstvím Evropy, potěšil kouče výsledek na MS

Jan Svoboda, trenér české reprezentace | foto: ČTK

11 2010
Za necelý rok se do Česka podívají nejlepší volejbalisté Evropy. Reprezentace na nedávném mistrovství světa udělala podle svého trenéra hodně pro to, aby do hledišť v Praze a Karlových Varech pozvala diváky. Z Itálie přivezla desáté místo.

"Cítíme, že jsme volejbal zase zpropagovali a přitáhli k němu lidi. To je jedna z věcí, která se nám nejvíc povedla. Že jsme ho vrátili do nejvyšších pater a je to ta nejlepší propagace před mistrovstvím Evropy, co mohla být," potěšilo Jana Svobodu.

Trenér doufá, že základ či většina týmu se za rok v září představí i domácímu publiku v Praze či Karlových Varech. Tým sice měl s 29 lety nejvyšší věkový průměr v Itálii, ale to by tomu nemělo bránit. "Nevím, co bude za deset měsíců, ale myslím, že teď mají všichni chuť, protože tohle je velké povzbuzení," pronesl Svoboda.

Čeští volejbalisté si navíc získali po chudších letech znovu uznání a respekt. Desáté místo je nejlepší výsledek týmu od rozdělení Československa. Navíc ho okořenily výhry nad favority.

"Je to hrozná doba, takže v hlavě to beru jako úspěšný šampionát, ale teprve s odstupem času to doceníme," řekl Svoboda.

"Dokázali jsme tady dvě věci. Porazili jsme na velké akci světová družstva, což se nám dlouho nepodařilo," upozornil Svoboda na vítězství nad Bulhary, Američany či Francouzi i srdnatý boj s Brazilci. "A získali jsme si určitý respekt a jméno," dodal.

Na šampionátu v Itálii došli volejbalisté k úspěchu díky týmovému výkonu. "Na tom, na sounáležitosti a vztazích, jsme to postavili, to je základ toho úspěchu," řekl Svoboda, který tým vedl společně s asistentem Milanem Hadravou.

"Měli jsme tam hráče, kteří patří v evropských klubech ke špičce, tady se zařadili v mnoha činnostech k nejlepším, ale všichni dokázali dát to nejlepší pro družstvo," chválí kouč dál.

Většinu šampionátu odehráli libero Martin Kryštof a nahrávač Lukáš Ticháček, smečaři se protočili ve třech (Peter Pláteník, Jiří Popelka a Ondřej Hudeček), blokaři zvládli turnaj ve dvojici Jakub Veselý a Petr Konečný a téměř nepostradatelný byl univerzál Jan Štokr. Méně šancí dostali Aleš Holubec, David Konečný a Petr Zapletal.

Jedním z důvodů skvělého výsledku je podle kouče Svobody vydařená přípravná fáze. "Myslím, že jsme našli model, který fungoval. Nechali jsme hráče po sezoně částečně vydechnout, založili jsme to na dobré fyzické přípravě a pak měli krátké intenzivní bloky tři měsíce v kuse," shrnul kouč.

Navíc volejbalisté měli kvalitní soupeře v přípravě. Hráli s Brazilci, Poláky, Bulhary či Kanadou. "Ale i tam je ještě možné hledat rezervy," řekl Svoboda. Ty se nyní budou lépe zaplňovat, jelikož se českému týmu nabízejí po kvalitním vystoupení ve čtyřech italských městech silní soupeři.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze