Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepší lezce čeká kluzká stěna

27 2006
Tanvald - Ledová stěna na Tanvaldském Špičáku vítá své odvážné dobyvatele. V jizerskohorském lyžařském středisku dnes startuje druhý ročník ojedinělé akce s názvem Tendon Icebreaker IceWorld Cup. Co si pod tím představit?

"Jedná se o závod v lezení v ledu na uměle vytvořené konstrukci, který se pro letošní ročník podařilo zařadit mezi elitní závody světové série," vysvětluje Radek Šenk z pořadatelské agentury.

Na Špičáku vloni vyrostla zvláštní konstrukce, která se před letošním ročníkem musela ještě zvětšit, aby zvládla nápor nejlepších lezců z celého světa. Největší favoritku lze hledat v Italce Anně Torrettaové, mužům by měl vládnout Rakušan Harald Berger, mistr světa i Evropy a vítěz prvního závodu Světového poháru z minulého víkendu.

"Letos jsme zvětšili konstrukci stavbou z dřevěných sloupů," řekl ředitel a duchovní otec závodu Martin Vrkoslav. Pro samotné závodníky tak vznikl 14 metrů vysoký ledový sloup se šestimetrovým vodorovným úsekem, na němž se představí šedesátka nejlepších závodníků z celého světa.

Konstrukce je nastříkaná sněhovými děly, která nanesla na plochu zhruba 40 centimetrů silnou vrstvu ledu. Při rozšíření stěny bylo pamatováno i na veřejnost, která tak bude moci využít dva nové úseky.

"Stěnu budeme provozovat po závodě každý víkend pro kurzy lezení v ledu. Před létem dojde k úpravám celé konstrukce, která nám poslouží pro vznik nového outdoorového centra s lanovými aktivitami a dalším využitím pro cyklisty, jezdce na terénních koloběžkách a podobně," řekl Šenk o dalších plánech pořadatelů.

Vyvrcholením Icebreakeru bude zítřejší závod na rychlost na osvětlené věži, kterou budou lezci zdolávat ze dvou stran proti sobě.

K akci patří také závěrečné defilé, o nějž se letos postarají v nedalekém sále kulturního domu v Jiřetíně Roman Holý s Matějem Ruppertem v novém projektu skupiny Monkey Business – G Point Hunters.Témata: horolezectví
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze