Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší cyklisté zůstali doma

4 2003
Praha - Stává se tradicí, že nominaci českých cyklistů na světový šampionát provázejí dohady a tahanice. Kauza roku 2003? Jan Hruška, jeden z nejlepších časovkářů světa, cítí formu, přesto nejede. Před pár dny skončil třetí v časovce na Vueltě, jen šest vteřin za výtečným Skotem Millarem...

Přitom Češi neobsadí druhé místo na startu, které už před měsícem uvolnil Sosenka - ten pojede jen silniční závod...

„Hruška nesplnil nominační kritéria,“ řekne stroze Josef Kratina, reprezentační koordinátor. Zásadní podmínkou účasti na mistrovství světa byla účast na domácím šampionátu. „Chceme ukázat nejlepší české cyklisty doma, aspoň jednou do roka,“ vysvětluje Kratina.

Závod se jel poslední červnový víkend ve slovenském Tvrdošíně v mezinárodně určeném volném termínu. Většina špičkových českých profesionálů - Svorada, Hruška, Padrnos i Andrle - na něm stejně chyběla.

„Byl jsem v přípravě na Tour de France, navíc v nejistotě ohledně nominace,“ říká Hruška, jehož Tour minula. „Sosenka přijel hned ze závodu Okolo Švýcarska a dojel úplně dobitý,“ oponuje Kratina.

„Zaměstnává mě Once. Když řeknou, musím se sbalit a odjet i o půlnoci,“ tvrdí Hruška. „Domácími šampiony se stali i Zabel a Bettini a oba jeli Tour,“ opáčí znovu Kratina. Svaz údajně určil nominační kritéria loni na podzim po dohodě se závodníky.

Ján Svorada, nejrespektovanější český cyklista, to uzná. „Ale ukazuje se, že nejsou dobrá. Mistr ať má nominaci jistou, o tom nikdo nepochybuje. Ale ostatní by měli jet podle aktuální výkonnosti.“

Povinnost startu by se mohla změnit v divadlo jako v případě Cipolliniho na letošní Vueltě. Ital se sice postavil na start první etapy, aby splnil podmínku účasti pro svůj tým Domina Vacanze. A hned druhý den se sbalil a zamířil domů... Kdyby tedy Hruška do Tvrdošína jen přijel a po pár metrech z trati odstoupil, seděl by teď v letadle do Kanady? Obě strany - profesionální sportovci i polostátní cyklistický svaz - hájí své zájmy.

Výsledkem však není nejlepší česká reprezentace, za niž by měl být svaz daňovým poplatníkům odpovědný. Přitom by stačila diplomatická dohoda. Komu jde o výsledek, nekveruloval by.

Hruška celou středu protelefonoval s předsedou svazu Štetinou. „Chci jet za svoji zemi, nic z toho nemám,“ tvrdí cyklista. Jeho španělská stáj Once by mu zajistila kompletní vybavení.

„Mohl zajet výsledek,“ povzdychne Svorada - loni 11. v silničním závodě. Nejlepší časovkář Sosenka byl pětatřicátý.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze