Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší český lyžař si připadá ochuzen

31 2000
B r n o - Nejlepší lyžař republiky, tradičně titulovaný Král bílé stopy, hovoří často německy, ale moc mu to nejde. Při tréninku je obklopen Švýcary, jejichž dialekt je mu téměř nesrozumitelný. Ladislav Rygl mladší spadl do extrémní životní situace. Vázán pevnými pouty ke svému otci-trenérovi, následoval jej na místo jeho nové smlouvy, ke švýcarskému týmu v severské kombinaci. Jaký dopad to může mít na formu třetího muže Světového poháru, vzhledem k rozkolísané formě Kateřiny Neumannové asi jediného trumfu českého lyžování pro mistrovství světa v Lahti?

"Nebylo to lehké," přiznává otec. "Byl zvyklý, že všechen čas jsem věnoval jemu. Žárlil na mou práci. Musel se přizpůsobit zvyklostem celé skupiny, a tak občas nastaly rozmíšky, trochu revolta vůči tátovi."

Ryglovi cestují mezi Vrchlabím a Švýcarskem, vždy několik dní tam, několik dní doma. Do Einsiedeln u Curyšského jezera devět hodin autem, do francouzského Courchevelu na můstek s umělou hmotou čtrnáct. "Zvykl jsem si. Tátu jako trenéra bych neopustil," řekl mladý Rygl.
Nerozvrátí tedy závodníkovu pohodu trénink v cizím, k němu lhostejném prostředí? "Nemyslím. Láďa nebyl nikdy psychicky zabudován ani v českém týmu, je to spíš samotář," soudí otec.


Nadcházející zima, rok před zimními olympijskými hrami, je nadobyčej významná. Rygl byl po dva roky třetím mužem Světového poháru, nadešel tedy čas pro medaili na mistrovství světa? "Nemluvíme o tom, ale děláme pro to všechno. Nepěstujeme sport, abychom měli větší chuť na pivo, ale abychom vyhrávali." Něco se však vůbec nezměnilo. Rozbroje mezi lyžařským svazem a Ryglovými přetrvávají. Téma je věčné: peníze.

Od úseku severské kombinace, dotované pro tuto zimu 3,2 milionu korun, má Rygl přiděleno sto tisíc. "Sto tisíc? Kde by se vzalo? Na přípravu zatím dostal pětatřicet tisíc, o dalších pětatřicet tisíc bojujeme," účtuje Rygl senior. "V tom stu tisíc je i skokanská kombinéza, skokanské boty, vosky," vypočítává ředitel severské kombinace Tomáš Kučera. "Nedokážu mu dát tolik, aby byl spokojen, ale na počátek sezony bude peníze mít."

Pokud by Rygl mladší byl třetím mužem ve Světovém poháru sjezdařů, ba i běžců, vydělal by na prémiích podstatně víc. Jako sdruženář získal jedenatřicet tisíc švýcarských franků, po zdanění kolem půl milionu korun.

Ryglovy výsledky jsou pro české lyžování značnou propagací, to šéf kombinátorů uznává. "Pro přidělení státních dotací jsou ale nulové. A když si takhle závodník vydělává, měl by nějaké peníze svazu vrátit." To je stará, pro vztahy Ryglů ke svazu nebezpečná písnička. Loni už nemusel Rygl deset procent z prémií svazu odevzdat. Šéf kombinátorů se s tím nehodlá smířit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze