Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší český ironman chtěl na Havaji víc

18 2000
P r a h a - Nepříliš nadšen se vrátil Petr Vabroušek z Havaje, kde v sobotu podstoupil muka tradičního triatlonu s názvem Ironman a skončil v něm pětatřicátý, což je nejlepší umístění Čecha v tomto slavném závodě. Objemy 3,8 km plavání, 180 km na kole a závěrečný maraton zvládl za 9 hodin, 5 minut a 14 vteřin. "Spokojen i nespokojen," vysvětloval po přistání v Praze sedmadvacetiletý profesionál brněnského Kepák týmu. "Chtěl jsem být do dvacítky," vysvětloval muž, který letos vyhrál kvalifikační závody v Jižní Africe a Koreji, skončil druhý v Kalifornii a vyhrál mistrovství Nizozemska v Almere.

O ještě lepší umístění mezi přišel hned po startu, kdy ve vlnách Pacifiku v zátoce u hotelu nesoucím jméno legendárního havajského krále Kamehamehy mezi petnácti stovkami startujích uposlechl výzvy pořadatelů. "Ohlásili dvě minuty do startu a zatlačovali nás zpět na startovní čáru a za dvacet vteřin závod odstartovali," vzpomíná Vabroušek s tím, že je to běžná praxce, ale on se zrovna dostal do mlýnice slabších plavců a elita mu uplavala. "Dostal jsem dost ran, napil jsem se, ale dopředu už jsem se dostat nemohl. Z vody jsem lezl jako dvěstě šestý, o sto padesát míst hůř něž loni," vysvětluje s tím, že na špičku, s níž chtěl svést boj o nejlepší místa, ztratil pět minut a ty už nedohnal, i přesto, že spolupráce, tedy jízda v háku, je v dlouhém triatlonu stále zakázaná.

Na kole se posunul o sto čtyřicet míst ale i tak si už jen ověřil, že jeho sen o umístění mezi desítkou nejlepších se nesplní. "Neměl jsem žádnou krizi, ale ironman je otázkou psychiky. Když jsem zjistil, že to nepůjde, tak jsem už měl jen jedinou motivaci, skončit jako nejlepší Čech v historii závodu a už jsem to bral spíš jako přípravu na příští rok," okmažitě naznačil, že dva havajské starty rozhodně hodlá rozmnožit. Smutný byl z toho, že triatlonisté, kteří v kvalifikačních závodech pro Havaj za ním skončili, byli kolem desátého místa.

Extrémní závod provázelo extrémní počasí. "Zkusili jsme všechno horko, slunce, vítr, déšť," popisoval, co si prožil během devíti hodin na trati. "Pětadvacet kilometrů před obrátkou kola foukal boční vítr z boku rychlostí devadesát kilometrů k hodině. Některé závodníky dokonce srazil, další slezli sami, já se udržel," vzpomíná na vichr, který tu při závodě nepamatují. "Pak vítr chvíli foukal do zad takovou silou, že jsem jel po rovině sedmdesátkou, ale pak se najednou otočil a foukal proti mně. Před koncem kola zase hodinu hustě pršelo," vypočítával co dodávalo závodu ještě krutější podmínky.

Teď Vabrouška čeká trochu klidu a pak začne příprava na příští rok, kdy před Havají absolvovat čtyři až pět kvalifikačních závodů a mistrovství světa.

Kromě něho by měl příští rok startovat na Havaji i Jan Řehula z týmu Deníky Bohemia, bronzový v olympijském triatlonu v Sydney. Ten to dnes řekl poté, co byl vyhlášen v Ústí nad Labem nejlepším sportovcem regionu za měsíc září. Peněžní dar od primátora města Miroslava Pátka ihned věnoval místní Masarykově nemocnici.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze