Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejhodnotnější výkon Axis Cupu zaplaval Micka

Momentka z plaveckého Axis Cupu | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

8 2016
Při sedmnáctém ročníku mezinárodních plaveckých závodů Axis Cup, sedmém z osmi závodů Českého poháru, padlo o víkendu hned pět rekordů jihlavského mítinku.

Dopoledne kvalifikace, odpoledne finálové závody. Tak po dva víkendové dny vypadal program mezinárodních plaveckých závodů v Jihlavě.

Ryšku potěšila Nývltová

Není příliš galantní prozrazovat věk dámy, ale udělejme protentokrát výjimku. Jihlavské plavkyni, někdejší juniorské mistryni Evropy a dvojnásobné stříbrné medailistce z mistrovství Evropy Aleně Nývltové je už 34 let. Přesto stále dokazuje, že může prohánět o generaci mladší soupeřky.

„Je dobrý příklad pro děti,“ říká šéftrenér Jihlavského plaveckého oddílu Axis Petr Ryška. „Trénuje u nás třetí a pátou třídu, ale zároveň je schopná sama dobře plavat.“

Na letním mistrovství republiky v Pardubicích byla Nývltová na 50 metrů znak třetí, na mezinárodních závodech Axis Cup v Jihlavě reprezentantka domácího oddílu na stejné trati vyhrála. „Navíc i čas 29.10 je velmi dobrý,“ těší Ryšku.

„Ano, nebyla tady Baumrtová, která by ji určitě vzala,“ připomíná absenci aktuální české znakařské jedničky. „Ale když takhle Alena pojede také na zimním mistrovství republiky, bude o medaili bojovat určitě,“ má jasno Ryška.

Toho potěšily výsledky i dalších jeho svěřenkyň: Tereza Horáková ovládla závod na 400 m polohově, na poloviční trati byla druhá, stejně jako na stovce motýlkem. Tereza Duchoslavová byla druhá na stovce a třetí na padesátce volným způsobem a třetí na padesátce motýlek.

„Celkově děvčata zaplavala super. Mile překvapený jsem byl výkony Terezy Duchoslavové, která je v tréninku deset dní a zvládla to velmi dobře,“ připomíná, že jedna z jihlavských závodnic se vrací po zdravotních problémech, které jí způsobila otrava jídlem.

Při sedmnáctém ročníku tradičního Axis Cupu, který je i letos v kalendáři závodů Českého poháru v plavání Arena Cup, se na Vysočině sešla zajímavá konkurence.

„Kvalita závodů zůstala zachována, o čemž nejlépe svědčí pět nových rekordů mítinku,“ pochvaluje si šéftrenér pořádajícího oddílu JPK Axis Petr Ryška. „Byla zde většina českých reprezentantů, včetně olympioniků.“

Už dopředu se nepočítalo s účastí Simony Baumrtové a Lucie Svěcené, naopak nechyběli někteří kvalitní závodníci z Německa, Rakouska a Slovenska.

„Druhý nejlepší výkon předvedla Němka Jenny Mensing, která časem 2:05.95 vyhrála dvoustovku znak,“ zmiňuje Ryška jednu z nejlepších znakařek v Evropě.

O nejhodnotnější výkon se však postaral domácí závodník Jan Micka (USK Praha). Účastník letošních letních olympijských her v Rio de Janeiru závod na 1 500 metrů volným způsobem zvládl v čase 14:54.03. Nešlo přitom o jeho jediné vítězství v Jihlavě, ve stejné disciplíně kraloval také na dvoustovce a čtyřstovce.

Shodně tři prvenství na letošním Axis Cupu vybojovali také Martina Elhenická (Trutnov), Petra Chocová (Česká Lípa) a Jan Štefl (Plzeň). Ten přitom zvládl vyhrát stovku ve třech rozdílných disciplínách: volný způsob, motýlek a polohový závod.

Chocová: Už jsem trošku babička. Ale nevzdávám se

Řekněte před ní Jihlava a úspěšné české plavkyni Petře Chocové se dost možná zablýskne v očích. Třicetiletá rodačka z České Lípy má totiž jihlavské závody Axis Cup v oblibě. „Jezdím na ně už x let a vždycky se tam těším,“ říká mistryně Evropy na 50 metrů prsa z roku 2012. „Líbí se mi i to, že je to vzhledem k českým pohárům malý bazén, šestidráha. Vždycky tam hrozně ráda závodím,“ líčí.

Proto nemohla vynechat ani letošní sedmnáctý ročník. „Bohužel mi to vyšlo jen na jeden den. Což mě trošku mrzí, protože jsem si nemohla dát ani místní pivo,“ usmívá se Chocová, která se netají oblibou k zrzavému moku. „Ale piju ho jen na ochutnání,“ tvrdí účastnice dvou olympiád.

Petra Chocová potřetí za sebou celkově vyhrála Velkou cenu Ostravy v plavání....

Ta se v Jihlavě hned třikrát zapsala do výsledků jako vítězka: ovládla závody na 50 a 100 metrů prsa a padesátku motýlkem. „Byla jsem moc spokojená, protože časy se hýbou směrem dolů. Vzhledem k blížícímu se mistrovství světa to zatím vypadá dobře,“ těší ji.

Světový šampionát v kanadském Windsoru se uskuteční už za měsíc. A Chocová si opět dává vysoké cíle. „Mám plán i po třicítce zkoušet útočit na nové osobáky a české rekordy,“ plánuje. „Už jsem sice mezi těmi mladými taková trošku stará babička, ale nevzdávám se. Budu s nimi bojovat dál,“ tvrdí.

„Když ale vedle mě stojí o třináct let mladší soupeřka, je to zajímavé. Nebo když mě zdraví dobrý den. To už si připadám fakt taková mimo,“ dodává se smíchem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze