Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdřív strávila 54 hodin na cestě, pak boulařka Sudová skončila šestá v SP

Nikola Sudová | foto: AP

21 2010
Zázraky se dějí. Když boulařka Nikola Sudová před sezonou říkala, že by jím bylo umístění do desátého místa, nemohla tušit, jaký výsledek vyjede v Číně při Světovém poháru v jízdě v boulích. Devět měsíců po operaci kolene dojela v Pej-ta Lake šestá.

"Nevím, jestli už je zpět ta pravá Nikola Sudová," váhala. "Ale je vidět zlepšení a jsem za ně vděčná. Zase jsme se o kousek posunuli, jdeme správnou cestou a dál se můžeme zlepšovat."

Šesté místo je nejlepší výsledek Sudové od operace kolenních vazů po minulé sezoně. Na trati předvedla standardní skoky: nahoře helikoptéru s roznožkou, dole salto s krosem.

"Je to skvělé, málokdo se dokáže tak rychle po operaci vrátit tam, kam by chtěl," pochvalovala si 28letá lyžařka. "A doufám, že to nebylo poslední umístění do 10. místa."

V té naději ji drží i stav zraněného kloubu. I když je stále zabalený ve speciální ortéze, zdá se, že je v pořádku.

"Trošku mu daly zabrat předchozí dva závody, bylo to časově náročné, protože se konaly hned za sebou," připomněla Sudová. "Navíc tratě ve Finsku a Francii byly strašně ledové, takže koleno dostávalo zabrat."

Chvílemi dokonce začínalo otékat a Sudová se strachovala. Podobné obavy měla i z toho, jak přežije let do Číny. "Cesta nám totiž trvala 54 hodin," prozradila boulařka.

Nejdřív letěla ze Ženevy do Amsterdamu. Jenže let do Šanghaje odložili kvůli sněžení na druhý den ráno.

"V deset ráno jsme vlezli do letadla a šest hodin nás nechali čekat na ranveji, protože se nelétalo" povídala. "Cesta pak trvala deset hodin, v Číně nám řekli, že let do Čangčunu je až v devět večer. A pak ještě tři hodiny do hotelu. Do letadla určitě ještě někdy vlezu, ale pravda je, že mám z Číny spíš negativní zážitky."

Jenže cesta nebyla jediným: jeden trénink byl zrušen kvůli poruše lanovky, nekvalitní bylo i zázemí.

"Komunistický hotel, izolepou zadělaná okna, plný pokoj mandelinek, plíseň, vlhko, hrůza," stěžovala si Sudová. "A ještě to navíc bylo drahé. To byl zájezd za všechny prachy."

Teď se Sudová pokusí dostat ještě do Vánoc domů a pak: "Trénovat, trénovat, trénovat, abych se mohla dál zlepšovat," plánovala. "Mám rezervy, nejsem vyježděná, nemám nacvičené skoky."

Závod vyhrála Hannah Kearneyová z USA, která porazila Kanaďanku Jennifer Heilovou o osm desetin bodu.

Sudová si v lednu přetrhla vazy v koleně, ale operaci podstoupila až po olympiádě ve Vancouveru. Do nové sezony, kterou bere jako rozjezdovou, vstoupila 14. místem ve finské Ruce a ve francouzském Méribelu pak dojela paralelní závod patnáctá.

Výskedky SP v akrobatickém lyžování

jízda v boulích

Muži: 1. Kingsbury (Kan.) 25,60 b., Colas (Fr.) 21,14, 3. Rousseau (Kan.) 24,05.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 11 závodů): 1. Colas 240, 2. Deneen (USA) 202, 3. Kingsbury 195, ...38. Novák (ČR) 3.

Ženy: 1. Kearneyová (USA) 25,34, 2. Heilová 25,26, 3. Richardsová (obě Kan.) 23,83, ... 6. N. Sudová (ČR) 21,86.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 11 závodů): 1. Kearneyová 280, 2. Heilová 200, 3. Richardsová 146, ...12. N. Sudová 74, 24. Vaculíková (ČR) 22.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze