Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdřív pláč, pak smích. Strýcová také pomohla k historickému postupu

RUCE ČESKÝCH HRÁČEK LETÍ NAD HLAVU. Barbora Záhlavová-Strýcová (vlevo) a Iveta Benešová zajistily českému fedcupovému týmu účast ve finále | foto: AP

17 2011
Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová prožila zajímavý víkend. Asi jako kdyby na Matějské pouti nasedla na houpačku. V belgickém Charleroi v semifinále Fed Cupu nejprve prohrála v sobotu i v neděli dvouhru. Plakala, rozčilovala se, nadávala...

Ale pak se sebrala a společně s Ivetou Benešovou ve čtyřhře poslala český tým po 23 letech do finále týmové soutěže a zářila nadšením.

Zatímco v sobotu statečně bojovala s Yaninou Wickmayerovou, o den později neunesla tlak. Za stavu 2:1 mohla přidat rozhodující bod proti Kirsten Flipkensové.

Finále Fed Cupu

po 23 letech

ÚSPĚŠNÝ TÝM. Postup do finále slaví (zleva) Iveta Benešová, Petra Kvitová, Lucie Hradecká a Barbora Záhlavová-Strýcová.

Více o historickém postupu do finále týmové soutěže čtěte ZDE.

Jenže vůbec se jí utkání nepovedlo. Bojovala sama se sebou, porážka ji zdrtila. A za necelou hodinu měla nastoupit do čtyřhry. V tu chvíli to vypadalo s českými vyhlídkami na finále všelijak. Schylovalo se k "tenisovému Waterloo", ostatně město Charleroi je od něj vzdáleno jen 50 kilometrů.

Záhlavová-Strýcová se v kabině oklepala. "Pocity to nebyly moc hezký, ale na to jsem musela hodně rychle zapomenout. Musely jsme udělat ten třetí bod. Ivet mi pomohla zapomenout, takže jsme ten bod daly," rozesmála se do kamery České televize.

Co jí vlastně kamarádka Benešová, se kterou hraje čtyřhru také na turnajích, řekla?

"Známe se dlouho. Někdy na turnaji se nám stalo, že jsme prohrály singla, takže jsem věděla, co jí mám říct. Báru jsem nějak... Jsem teď plná dojmů. Ani pořádně nevím, co jsem jí říkala," neudržela se osmadvacetiletá sympaťačka a také se radostně rozchechtala.

Nehrající kapitán Petr Pála nakonec zvolil dobrou strategii. Vsadil na zkušenost deblového páru. "Pocity jsou výborné, naprosto fantastické. Fanoušci byli skvělí. Teď mám obrovskou radost," říkal Pála po postupu. "Bára se za 10 minut dala dohromady a pak byla nabuzená. Holky hrály výborně," dodal.

České tenistky prošly do finále týmové soutěže až na třetí pokus. Před dvěma lety přitom měly proti Američankám mečbol. V týmu tehdy byla také Benešová: "Šrotovalo mi to v hlavě. Ale cítila jsem, že jsme lepší a že nám to vyjde," přiznala.

ÚSPEŠNÉ DUO. Iveta Benešová (vlevo) a Barbora Zahlavová-Strýcová zvládly rozhodující bitvu a zajistily českému týmu postup do finále Fed Cupu

"Za stavu 40:0 v posledním gamu mi blesklo hlavou, že tohle bude pro Česko první finále. Ale je to úspěch, ne?" ptala se v euforii Strýcová. "Je! Užijeme si to," odpověděla jí Benešová.

V listopadovém finále se o vítězství popere český výběr nejspíš v Moskvě s domácími Ruskami. "Soupeř je silný a vyrovnaný. Stejně jako my má hodně hráček, které jsou na žebříčku ještě výš. Přesto věřím, že můžeme v Rusku vyhrát," zakončil optimisticky Pála.

Pak už odešel společně s týmem a fanoušky slavit historický postup.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze