Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdřív nás na Tour čeká spousta stresů i pádů, tuší Kreuziger

Roman Kreuziger na trati prologu Kolem Švýcarska | foto: AP

30 2010
"Až nyní nadchází ta velká zkouška. Vše ostatní, co se zatím událo, bude zapomenuto," říká Alberto Contandor. Český cyklista Roman Kreuziger se pod jeho slova podepisuje. V sobotu začne Tour de France.

Kreuziger o svém týmu

"Co se týče vyváženosti, tak jsme ze všech těch týmů číslo tři za RadioShackem a Saxo Bankem. S Bassem budeme dva kapitáni, na tom se nic nemění. V horách by s námi měl jako poslední zůstávat Szmyd, kopce přejede i Vandborg. To je navíc strašně silový jezdec do tahu, měl by se osvědčit i v úvodních etapách. Na roviny jsou tam i Kuščinskij, Quinziato, Bellotti a k nim debutanti na Tour Oss a Koren. Oss se ukázal jako velká jistota, také Koren je spolehlivý, oba si nominaci zaslouží. Letos nemáme žádného spurtéra, což je svým způsobem dobře. Aspoň se vyhneme stresům v hromadných dojezdech. Měl jet Bennati, ale protože nebyl zapsán v březnové širší nominaci 15 lidí, organizátoři jeho start nepovolili."

Parádní nástup do sezony, pak nečekané zdravotní trable při jejím pokračování, testování sebe samého ve Švýcarsku, spekulace o přestupu (Silence-Lotto, Astana, Garmin, či přece jen setrvání v Liquigasu?)...

To vše je nyní minulostí. Kreuziger se netají, že letos měl a má jediný cíl: Tour de France. Na ní se míní ukázat. Té vše podřídil.

Ještě včera doma v Itálii tréninkově šlapal do 21kilometrového kopce, naposledy před horskými etapami v Alpách. Dnes brzy ráno odlétá s Ivanem Bassem na start Tour do Rotterdamu, už v 10 hodin by měli být na místě. Pospíchají. "Ještě jednou si pak totiž projedeme posledních 50 kilometrů třetí etapy, při které bude závěr na úzkých cestách po kostkách."

Před startem Tour odpověděl Kreuziger i na otázky, které mu zaslala MF DNES.

Co vás poslední dny před Tour nejvíc pobavilo? V neděli za mnou byl Nibali (týmový kolega, 3. z letošního Gira). Zašli jsme na večeři, koukali na fotbal Argentina – Mexiko. To bylo moc příjemné zpestření. Kvůli těm komediím, co tam dělá Maradona, jsou mi Argentinci sympatičtí.

Nibali Tour nepojede, dvěma lídry Liquigasu budete vy a Basso. Už jste probírali týmovou taktiku?
Zatím ne. Platí, že závod musí na začátku tvořit jiní, my je nejdřív jen sledujeme. Záleží na tom, jak přežijeme první týden a kdo z nás na tom potom bude líp v horách.

Favorité Tour. Top Ten podle MF DNES.

Co expert, to jiný názor. Koho byste vybrali do Top 10 favoritů vy? Tady je náš tip – a slova, která hvězdy pronesly:

1. Alberto Contador (27 let, Španělsko, tým Astana).
"Ano, jsem největším favoritem. Jenže vyhrát může tucet cyklistů."
2. Andy Schleck (25, Lucembursko, Saxo Bank).
"Jsem mladší než Alberto a svá nejlepší léta mám teprve před sebou. Ale už letos budu útočit."
3. Lance Armstrong (38, USA, RadioShack).
"Stále věřím, že mohu vyhrát Tour. I v 38 letech."
4. Ivan Basso (32, Itálie, Liquigas).
"Připadá mi, že triumfem na letošním Giru má kariéra znovu začala. Teď myslím na double."
5. Cadel Evans (33, Austrálie, BMC).
"Mám titul mistra světa. Ale má práce nebude dokončena, dokud nedovezu žlutý dres do Paříže."

A ti další:
6. Bradley Wiggins (30, Británie, Sky).
7. Roman Kreuziger (24, Česko, Liquigas).
8. Fränk Schleck (30, Lucembursko, Saxo Bank).
9. Levi Leipheimer (36, USA, RadioShack).
10. Robert Gesink (24, Nizozemsko, Rabobank).Dělí vás 8 let. Co máte s Bassem společného? A v čem jste naopak nejvíc odlišní?
Oba nás to hrozně baví. Ivan je zkušenější. Komunikujeme výborně, spoustu věcí se od něj můžu naučit, třeba posed na kole. Hodně mi toho ukázal. Já jsem mnohem ohebnější a velkým rozdílem je, že když mám volno, dokážu bez problémů nesedět měsíc na kole a někam ho zamknout. Ivan je profík 12 měsíců v roce a 24 hodin denně.

Pokud byste měl oznámkovat váš optimismus před startem, jakou školní známku byste si dal?
Určitě chvalitebně, možná i výborně. Cítím se fakt dost dobře. Dal jsem tomu víc než loni a konečně necítím ani žádný problém. Teď jen přečkat první týden.

Někteří experti vás pasují i do první pětky celkové klasifikace. Co tomu říkáte?
Poslouchá se to dobře. Teď je ale potřeba to dokázat. První cíl je desítka, dál se uvidí.

Souhlasíte, že o titul budou bojovat Contador, Andy Schleck a Armstrong?
Měli by tam být. Nebál bych se mezi adepty na čelné umístění zařadit i Bassa, sebe, Meňšova, Fränka Schlecka a možná i Gesinka. Ale ve finále pak může být všechno jinak.

Která etapa rozhodne?
Určitě nebude jen jedna. Každý týden je těžký. V tom prvním, s etapami na kostkách a ve větru, bude hodně stresu a pádů. Před šesti lety právě na těch kostkách ztratil Tour Španěl Mayo, koupil tam asi 7 minut. Pak přijde v Alpách ostrý horský test a po nich klíčové Pyreneje. A musíte si umět i odpočinout, abyste na trati vydrželi po tři týdny koncentrovaní.

Jedete Tour potřetí. Čeho se chcete oproti minulým letům určitě vyvarovat?
Nic mě nenapadá. Zdraví je základ. Proto si na sebe dávám velký pozor.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze