Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Pála: Čekal jsem, že Kája uspěje. Sestava pro debl je otevřená

Kapitán Petr Pála v průběhu duelu Barbory Strýcové s Timeou Bacsinszkou. | foto: Česká sportovní/ Pavel Lebeda

17 2016
Lucern (Od našeho zpravodaje) - Nejprve z lavičky valil oči, jak tenistka Barbora Strýcová hrne domácí jedničku Timeu Bacsinszkou. A pak fedcupový kapitán Petr Pála v Lucernu se znepokojením pozoroval, že se vytrácí jistota z Karolíny Plíškové. "Ale není třeba panikařit, stav 1:1 nám pořád dává slušnou šanci na postup," prohlásil.

Bleskové tažení se zadrhlo. Pár míčů scházelo Češkám k pohodlnému vedení 2:0 v semifinále Fed Cupu ve Švýcarsku. Plíšková však za stavu 6:3, 4:2 zakolísala a neznámá bojovnice Viktorija Golubicová přibrzdila družstvo, které v tradiční týmové soutěži od roku 2011 dominuje.

Protřelý šéf Pála v sobotu večer přesto neztrácel nadhled: „Kolikrát to takhle těsně vydřely naše holky? Klid, ještě jsme neprohráli.“

Jak se v průběhu sobotního odpoledne vyvíjela hladina vašeho optimismu?
Po prvním singlu jsme si samozřejmě mysleli, že máme větší šanci vést 2:0. Bára předvedla takticky skvělý výkon. V hlavě to zvládla fantasticky. Zápas byl těsnější, než ukazuje výsledek, protože vyhrála hodně gamů z 0-30.

Očekával jste přetahovanou, jenže skóre dlouho utíkalo jenom jedním směrem. Divil jste se?
Pravda, čekal jsem delší a těsnější zápas. Ale Bára zvládala ty těžké gamy, pomohla si servisem, zahrála servis - volej. Zkazila možná dvě smeče, ale jinak neudělala větší chybu. Vyšlo jí to. Hrála přesně, co měla a chtěla.

Ani začátek druhé partie nevypadal špatně, že?
Čekal jsem, že Karolína uspěje. Víme, že nic není předem jasné, ale vývoj zápasu nám dodával sebevědomí. Vedla 6:3, 4:2. Do té chvíle neztratila servis. A ještě za stavu 4:3 měla brejkbol na 5:3. Kdyby nezkazila takový lehčí balon, tak už vyhraje.

Fotogalerie

Češky ve Švýcarsku, sobota

Jenže ono se to zkomplikovalo. Proč?
Soupeřka vyrovnala na 4:4, zahrála neskutečné míče, dostala se do tranzu a předváděla něco, co jsme nečekali. Pomohlo jí, že si Kája nepodržela servis a pak neproměnila ten brejkbol. Druhý set mohl být 6:3 a nikdo by nemohl nic říct. Bohužel. V tenise nedopadne zápas vždycky tak, jak čekáte. V neděli je nový den. Zase může být všechno jinak.

Jak je těžké pracovat s Karolínou po tak trpké porážce?
Po utkání jsme si řekli dvě věty, šla se vyšlapat s Jirkou (trenérem Vaňkem) a pak ještě musela na doping. Uděláme všechno, aby byla připravená. Musí zapomenout a jít dál. Podívejte, bez jejích vítězství nemáme loňský titul a ani dneska tady nesedíme. Teď nečekaně prohrála zápas. Přesto myslím, že to v neděli bude v pohodě.

Cítil jste na lavičce, že se jí utkání vymyká z moci?
Po druhém setu stěžovala, že trošku necítí nohy. Ten pohyb nebyl úplně optimální. Bylo to vidět. Před dvěma dny si trochu podvrtla kotník. Oba má zatejpované, asi to bylo trochu nepohodlné, i když si na to v trénincích zvykala. Bohužel soupeřku tolik netlačila. Ona to trochu víc rozhazovala, dobře předvídala. Kája potřebovala trochu víc tlaku.

Nešvihala tak uvolněně? Bojovala se stresem?
Bylo to asi jedno s druhým. Necítila se úplně komfortně, mohla být stažená. Když chce tlačit, musí u těch míčů být včas.

Mají to jedničky ve Fed Cupu těžší, co se trémy týče?
Nemají to lehké. Když prohrajou na turnaji, jsou určitě zklamané. Ale v týmové soutěži jsou pod větším tlakem. Kája makala až do konce. Škoda posledního gamu, kdy hned propadla na 0-30. Pak zkazila tu lehkou smeč, úplně zastavila nohy. Oddechla si, že to má nahrané. Kdyby to bylo po třiceti, mohla se soupeřce rozklepat ruka. Ale co, stalo se.

Bude si na nedělní mač s Bacsinszkou věřit?
Nemá důvod si nevěřit.

Má na překonávání porážek dobrou povahu?
Má. Je to výborná hráčka. Ve Fed Cupu vyhrála důležité zápasy. Na turnajích taky. Není důvod, aby si kvůli jednomu utkání přestala věřit.

Jak pasuje její hra na projev Bacsinszké?
No, bude to úplně jiné. Timea bude chtít Káju odtlačit, aby se nedostávala do kurtu. Bude hrát kopce z forhendu, z bekhendu se ji bude snažit rozběhat. K tomu si ještě něco povíme.

Může Golubicová zopakovat sobotní výkon?
Ve Fed Cupu a Davis Cupu jsme byli svědky podobných překvapení. Budou proti sobě hrát dvě nečekané vítězky a dvě nečekané poražené.

Barbora po triumfu zodpovědně zůstávala při zemi. Je to správně?
Jasně. Zase ji čeká jiná bitva. Uvidíme, jak se s tím popere. Kája musí zapomenout a ani Bára nesmí propadat euforii. Obě se musí připravit.

Strýcová s Plíškovou rozhodly v závěrečné čtyřhře poslední duely proti Ruskám a Rumunkám. Hodláte se na ně případně spolehnout i tentokrát?
Máme víc variant, ještě to necháme otevřené, jak se kdo bude cítit. Švýcaři možná mají po sobotních výsledcích taky dvě varianty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze