Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nedělní sprint GP2 v Monaku: Král konečně ukázal, co umí

Josef Král v monopostu týmu Super Nova | foto: www.josefkral.cz

15 2010
Monaco (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Sobotní sprint na 30 kol vyhrál v Monaku D´Ambrosio z Belgie. Josef Král ukázal svůj nejlepší výkon roku a skončil na výborném osmém místě. "Jsem hodně spokojený, konečně všechno vyšlo," pochvaloval si v cíli.

Když Josef Král v pátek odpoledne vystoupil ze svého vozu, nemohli někteří pozorovatelé jeho spokojenost pochopit. Český pilot dojel jen třináctý, ale na svůj výkon byl hrdý: "Dařilo se mi dobře. Start byl perfektní, zastávka v boxech rychlá a jízda bez chyby.” A o den později zanechal v závodě GP2 výraznější stopu.

D´Ambrosio neudělal z prvního místa od startu až do cíle nejmenší chybičku a to v Monaku znamená automaticky vítězství. Belgičan jel svůj 44. závod GP2 a poprvé se mu podařilo vyhrát. Po celých 30 kol se musel vypořádat s tlakem hladových soupeřů a zvládl to na výbornou.

Na druhé místo se v první zatáčce vecpal Van der Garde, jehož souboj o tuto pozici s Raziou trval až do Massenetu. Také Král vyrazil do nejlepšího závodu roku velmi dobře: držel se vlevo a podařilo se mu předjet kolegu Ericssona, zatímco půl tuctu soupeřů nedovoleně použilo zkratky šikanou.

"Tak jsme si to před závodem naplánovali, držet se po startu vlevo, aby nedošlo k nedovolenému zkrácení zatáčky, a natlačit se co nejvíce dopředu. Vyšlo to na výbornou, Ericsson zůstal za mnou," pochvaloval si Král, jak v závodě zas jednou převálcoval týmového kolegu.

V první fázi závodu Josef jako 12. bezchybně uzavíral vláček Cecotto-Gonzales-Clos-Pic, po sedmi kolech se ovšem musel současně bránit tlaku Turveye.

A pak si mladý jezdec týmu Super Nova asi připadal jako o Vánocích. Díky nejrůznějším faktorům totiž postupoval pozici po pozici kupředu: v 8. kole odložil Dani Clos svůj vůz do svodidla před Casinem, Maldonado a Gonzales byli za předčasný start penalizováni a "Pepa” se mohl radovat z 9. místa. V Monaku ale nejezdí tak daleko vpředu žádní amatéři. Vidět Krále, jak krotí svou 625 koní silnou Dallaru-Renault mezi obrubníky swimmingpoolu bylo úžasné – a nejen to!

K polovině závodu se D´Ambrosio a Van Der Garde dokázali lehce odpoutat od třetího Razii, který byl namotán do velkolepého trojboje s Valeriem a Bianchim. Po této trojici následoval duel mezi Cecottem a Perezem o poslední bodovanou pozici.

Brazilec Alberto Valerio se několikrát pokusil dostat před krajana Raziu a jeho poslední pokus skončil (tak jako v Monaku často) v bariéře přístavní šikany. Ve stejném kole havaroval i Gonzales a Josef Král se mohl radovat z osmé pozice.

Po následující neutralizaci znělo pořadí 12 kol před cílem D´Ambrosio-Van der Garde-Razia-Bianchi-Cecotto-Perez-Pic-Král. Asi 10 kol před koncem ovšem český pilot s Francouzem před sebou ztratil kontakt, za to měl plná zpětná zrcátka kolegy Ericssona a Birda. Okamžitě volil v kritických pasážích dráhy obrannou linni a dokázal výborné umístění dovést do cíle.

"Hodně mi ublížil výjezd safety car. Do té doby jsem měl pneumatiky v lepším stavu než ostatní, ale při pomalé jízdě mi přední gumy odešly. Do provozní teploty se mi je už dostat nepodařilo. Bohužel. Ale důležité je, že jsem to místo udržel," popisoval devatenáctiletý pilot z Hradce Králové.

Také špička nedokázala držet původní tempo a pět kol před cílem dělilo prvních sedm jen 5,5 sekundy. Vynikající Bianchi dokázal předjet Raziu, což se několik zatáček později podařilo i Johnnymu Cecottovi, který jel doma v Monaku životní závod.

Bianchi potřeboval jen jediné kolo, aby se přilepil Van der Gardemu na kufr, přičemž Nizozemec číhal na nejmenší chybu vedoucího Belgičana hned pod jeho zadním spoilerem. Jezdecká kvalita GP2 je ovšem výborná – nikdo z vedoucí trojky si nedovolil uklouznutí a cílem projeli v odstupu pouhé vteřiny.

V celkovém pořadí vede po Monaku Sergio Perez – na vítěze pátečního dlouhého závodu zbyl v sobotu jen bod.Výsledky

1. Jerome D'Ambrosio (Bel.) DAMS 43m43.804s
2. Giedo van der Garde (Niz.) Barwa Addax + 0.351s
3. Jules Bianchi (Fr.) ART + 1.078s
4. Johnny Cecotto (Ven.) Trident + 2.919s
5. Luiz Razia (Braz.) Rapax + 6.572s
6. Sergio Perez (Mex.) Barwa Addax + 7.257s
7. Charles Pic (Fr.) Arden + 7.903s
8. Josef Kral (ČR) Super Nova + 8.837s


Průběžné pořadí: 1. Pérez (Mex./Barwa Addax) 17 b., 2. Clos (Šp./Racing Eng.) 15, 3. Maldonado (Ven./Rapax) 15.Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze