Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechtělo se mi běžet, přiznal Bolt. Pak pomohl jamajské štafetě k rekordu

PRVNÍ LETOŠNÍ TRIUMF. Světový rekordman Usain Bolt si připsal skvělý čas na letmé stovce. | foto: AP

27 2010
Takhle rychle ještě nikdy nikdo letmou stovku nezaběhl. On sám přitom o ní řekl: "Šel jsem do toho uvolněně." Jasně, tohle umí jen Usain Bolt. Ve štafetě na 4x100 metrů na mítinku Penn Relays ve Philadelphii zvládl svůj poslední úsek za 8,79 sekundy.

"Před závodem jsem klukům povídal: Běžte tak rychle, abych se v závěru moc nenadřel. Přiznám se, dnes se mi moc nechtělo," smál se. "Ale byli jsme dost vepředu, takže jsem neměl strach, že by se něco mohlo pokazit."

Stadion Franklin Field pak explodoval emocemi. "Neslyšela jsem ve sluchátkách hudbu ze svého přehrávače," popisovala americká olympionička Lisa Barberová, která se teprve chystala na start. "Přišel snad prezident Obama?" ptala se zase její sestra Miki.

Jamajské kvarteto se světovým rekordmanem doběhlo pro nové maximum mítinku a světový výkon roku: 37,90 sekundy.

"Podle mých záznamů jde o nejrychlejší letmou stovku v historii," komentoval Boltův výkon atletický manažer Alfons Juck. "I když ne všechny štafety byly takto změřeny."

Hned tři ze čtyř jamajských rychlíků, kteří ve Philadelphii zaostali jen o osm desetin za světovým rekordem, přijedou na konci května na ostravskou Zlatou tretru. Chybět bude jen Yohan Blake. "Štafetu tam ale nepostaví, na tu s nimi nemáme smlouvu," povídal Juck.

Druhá v závodě skončila sestava USA. "Nesnáším prohry! A nesnáším prohrávat s Jamajkou!" prskal Shawn Crawford, olympijský šampion na dvoustovce z Atén.

"Jak by se líbilo vám, kdyby někdo přišel do vašeho domu a zbil vás tam?" ptal se naštvaně další z poražené party Michael Rodgers.

Ztrátu Američanů měly na svědomí špatné předávky. To Boltovi se ta poslední povedla bez jediné chybičky. "Úžasně rychle si přehodil kolík z levé do pravé," popisoval Juck. Přitom ještě před týdnem na mítinku UTech v jamajském Kingstonu si Jamajčané nepředali kolík už na prvním úseku. Finišman Bolt tak svůj závod tehdy ani neodstartoval.

"Předávky jsme cvičili dva týdny," prozradil 23letý fenomén z tartanu. "Přijeli jsme připravení, soustředění a proto jsme vyhráli."

Bolt cílovou fotobuňku protnul s velkým náskokem před finišmanem kvarteta USA Ivorym Williamsem. Ten je na hladké stovce zatím časem 9,95 lídrem letošních tabulek. "Kdybych s ním vyběhl na stejné úrovni, asi by mě neporazil," tvrdil Američan s vážnou tváří.

Bolt svůj úžasný čas zaběhl i přesto, že stadion ve Philadelphii má krátkou cílovou rovinku. Část své letmé stovky tak musel běžet v zatáčce. Při světovém rekordu štafety v olympijském Pekingu běžel pro změnu štafetu na třetím úseku v zatáčce celou, tehdy za 9,96 letmých.

"Za ideálních okolností i formy by mohl zaběhnout letmou stovku na 4. úseku až za 8,50," myslí si Juck. "Rozdíl mezi letmou a hladkou bývá až vteřina."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze