Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechceme tě, slýchal Matura. Přípravu si platil ze svého, teď je českou dvojkou

Jan Matura | foto: Ota Bartovský, MAFRA

6 2010
Už s tebou nepočítáme, vyslechl si v Dukle Liberec. A když se v průběhu sezony zlepším? oponoval Jan Matura. Ne! Šanci jsi měl už dost dlouho, jsou tu perspektivnější skokani. Teď je 30letý reprezentant českou dvojkou v hodnocení SP a jediným, kdo bodoval ve všech dosavadních závodech seriálu. Ani to nestačí?

"Obrovská satisfakce," špital bývalý sdruženář. "Protože už delší dobu mi moc lidí nevěřilo." Ukončení spolupráce s armádním centrem loni na podzim bylo jen vyvrcholením ztráty důvěry.

Pak sice dostal ještě čtyřměsíční kontrakt, ale s podmínkou: Když si nevybojuješ místo na olympiádě, končíš! "Tak jsem od ledna zase nezaměstnaný," říkal Matura, jediný skokan z týmu bez platu. "Vydělávám jenom na závodech."

Přesto se v létě nevzdal, dál věřil ve své schopnosti, v to, že zase může na můstcích něco velkého ukázat. "Co se stalo za poslední dva roky, to jsem hodil za hlavu," potvrdil. Přesto si uvědomuje: "Když se tahle sezona nevydaří, budu muset skončit."

Přípravu platil z peněz sponzorů, podporovala ho rodina, materiálně pomáhal i lyžařský svaz. "Utratil jsem určitě sto tisíc," přiznal. "Ale potěšil mě nový systém prémií, peníze se vyplácejí do 30. místa a to je motivace navíc dostat se mezi třicítku."

Jan Matura

V loňské sezoně bodoval jen šestkrát, letos by rád navázal na své nejlepší roky 2005/06, kdy skončil 34. ve Světovém poháru a v Sapporu si jedinkrát v kariéře doskočil až do první desítky na 9. místo.

Aktuálně je na 24. místě jen bod za Jakubem Jandou. "Věřím, že výsledky budou ještě lepší," hecoval se.

Svoje odhodlání může předvést třeba už o víkendu v domácím závodě v Harrachově. Když se tam skákalo o světové body naposledy, Matura doplachtil pro 14. a 15. místo.

"A kdybych to teď zopakoval, vůbec bych se nezlobil," říkal. "Nejlepší desítka reálná je, a mnohem víc na známých můstcích, které mi vyhovují víc než ty severské."

Do top formy ale aktuální české dvojce schází vybroušená technika. "Není stoprocentní," uznal. K tomu by potřeboval i shodit asi o dvě kila. "Nejhubenější bych měl být v době kolem mistrovství světa."

Dnes Matura váží 63 kilo, i díky tomu, že se původně "živil" jako sdruženář a svalové hmoty má mnohem víc než kovaní letci. I proto jsou pro něj diety bolestivější.

"Budu shazovat postupně," plánoval. "A když to nepůjde, přijdou drastičtější metody. Dietologové si asi budou klepat na čelo, ale i Janne Ahonen tvrdil, jak si ráno dal jogurt, pak šest šálků kafe a večer jogurt a jablko. Tak by to mohlo fungovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze